Podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros)

Wygląd
Długość ciała tego nietoperza wynosi ok. 4 cm, długość ogona ok. 2,7 cm, rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 20 -25 cm, masa ciała waha się od 4,5 do 9 g. Najbardziej charakterystyczną cechą w wyglądzie tego nietoperza jest skórna narośl na pysku, której dolna część ma kształt podkowy (stąd pochodzi jego nazwa). Młode osobniki są ubarwione szarawo. U dorosłych przeważa jasnobrązowy kolor o odcieniu rudawym. W czasie snu podkowiec mały ściśle otacza swoje ciało skrzydłami.
Występowanie
Areał występowania podkowca małego obejmuje cieplejsze rejony Europy, północną i wschodnią Afrykę oraz niektóre obszary zachodniej Azji. W Polsce można go spotkać na południu kraju – w Sudetach, Pieninach, Beskidach i na Podkarpaciu. Najliczniej występuje w Jurze Krakowsko-Wieluńskiej. Północną granicę jego zasięgu stanowią okolice Częstochowy. W naszym kraju jest to gatunek chroniony.
Tryb życia
Środowiskiem życia podkowca małego są okolice skaliste. Latem jego dziennymi kryjówkami są szczeliny skalne, strychy i wyloty jaskiń. Przebywa tam w koloniach złożonych z samic. Samce na ogół prowadzą o tej porze roku samotny tryb życia. Podkowiec mały opuszcza swoje kryjówki wczesnym wieczorem, a wraca do nich na długo przed świtem. Zimuje w głębi jaskiń, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 -7 stopni C. W tym okresie tworzy większe kolonie, złożone z osobników obu płci. Wiszą one w pewnej odległości od siebie, ich ciała nigdy się nie stykają. Czasami nietoperz ten przebudza się ze snu zimowego, zmienia miejsce lub wręcz przelatuje do innej jaskini. Jest to gatunek osiadły, odbywa wędrówki tyko na niewielkie odległości, a poszczególne osobniki zamieszkują przez wiele lat te same jaskinie.
Odżywianie
Podkowiec mały wylatuje na żer wczesnym wieczorem. Poluje na małe owady (motyle nocne, muchówki), pajęczaki, niewielkie chrząszcze. Może je zbierać z różnych powierzchni (skał, ścian, płotów, gałęzi), jak również, oczywiście, chwytać w locie.
Rozmnażanie i rozwój
Po ciąży trwającej ok. 75 dni (jej długość jest uzależniona od temperatury otoczenia) samica rodzi jedno, rzadziej dwa młode. Dojrzałość płciową osiągają one w drugim roku życia. Podkowiec mały dożywa wieku 15 lat.
super