PODSKOCZEK EGIPSKI - zwierzę. Zwierzę - Jaculus jaculus | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Skoczkowate Podskoczek Podskoczek egipski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Podskoczek egipski (Jaculus jaculus)

Nazywana/y także: skoczek pustynny
Podskoczek egipski, fot. reptiles4all/Shutterstock
Spis treści
Wygląd

Jest najmniejszym gatunkiem z rodzaju Jaculus. Głowa jest duża. Oczy duże i ciemne. Małżowiny uszne są stosunkowo duże i zaokrąglone. Pysk zaokrąglony. Na pyszczku występują długie włosy czuciowe. Sierść krótka i gęsta. Grzbiet beżowy lub ciemno piaskowy. Brzuch jest jaśniejszy, żółtawy lub białawy. Przednie kończyny krótkie. Kończyny tylne długie, trójpalczaste. Ogon bardzo długi, zakończony pędzelkiem z włosów. Samice są większe od samców.

Występowanie

Występuje w północnej Afryce i południowo-zachodniej Azji. Zasięg występowania rozciąga się od Maroka na zachodzie, przez Algierię, Tunezję, Libię, Egipt, Sudan, kraje Półwyspu Arabskiego, po Syrię, Irak i Iran. Wyspowo zamieszkuje również niektóre rejony południowej Sahary.

Tryb życia

Środowiskiem występowania poskocza są pustynie i półpustynie. Zamieszkuje rejony kamieniste i pustynne. Spotykany jest jedynie w miejscach z występująca roślinnością i z licznymi kryjówkami. W związku z jego skrytym oraz nocnym trybem życia biologia jest słabo poznana. W niesprzyjających warunkach zapada w sen letni (estywacje), a także w sen zimowy (hibernacje). Prowadzi samotny tryb życia. Jest zwierzęciem aktywnym w nocy. Dzień spędza w wykopanej przez siebie norze. Nory są rozległe, posiadają kilka wejść oraz systemy tuneli i osobnych komór (lęgowych, hibernacyjnych). Kopie nory na głębokość do 1,2 m. Porusza się skacząc.

Odżywianie

W jego diecie w przewadze znaleźć można pokarm roślinny (zielone części roślin, korzenie, owoce oraz nasiona), a także pokarm zwierzęcy (owady).

Rozmnażanie i rozwój

Jest gatunkiem poligynicznym. Do rozrodu przystępuje dwa razy w roku. Rozród odbywa się od czerwca do lipca oraz od października do grudnia. Podczas godów samce wykonują przed samicami tańce połączone z serią pisknięć. Ciąża trwa od 25 do 45 dni. Samica rodzi od 1 do 6 młodych, najczęściej 3. Opiekę nad potomstwem pełni tylko samica. Młode rodzą się ślepe, nagie i są zależne od matki. Oseski po przyjściu na świat mierzą 25 mm i ważą ok. 2 g. Potomstwo staje się niezależne między 8 a 10 tygodniem. Dojrzałość płciową osiąga między ósmym a dwunastym miesiącem życia. Żyje krótko, na wolności do 4 lat, w niewoli do 6. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Zagrożenie dla niego stanowią m.in. lisy blade (Vulpes pallida), lisy rude (Vulpes vulpes) oraz efy piaskowe (Echis carinatus). W niektórych rejonach świata są spożywane przez ludzi. Podskoczki egipskie są często spotykane w domowych hodowlach.

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments