Słonaczek - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Skorupiaki Skrzelonogi Bezpancerzowce Artemiidae Artemia Słonaczek
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Słonaczek (Artemia salina)

Nazywana/y także: solowiec, kolczykowiec słonaczek, solankowiec
Słonaczek
Spis treści

Występowanie

Słonaczek występuje w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego – na południu Europy i w północnej Afryce.

Budowa

Słonaczek, to drobny skorupiak. Ciało ma wydłużone, z wyraźną segmentacją. Składa się z głowy, tułowia i odwłoka. Barwa ciała jest różnorodna, od przezroczystej, po białą, przez różową, do zielonej. Głowa stosunkowo duża. Na głowie znajdują się dwie pary czułków. Pierwsza para czułków jest krótka, druga u samców jest silnie rozwinięta. Występują oczy złożone, na słupkach. Na tułowiu znajduje się 11 par spłaszczonych odnóży. Odwłok nie posiada odnóży, zbudowany jest z 9 segmentów. Telson zakończony jest widełkami. Dymorfizm płciowy jest wyraźny, samce różnią się od samic większymi czułkami. Ponadto samice są dłuższe od samców.

Tryb życia

Słonaczek żyje w wodach o szerokim zakresie zasolenia, zwykle od 2,9 do 3,5 %. Jednak może zamieszkiwać bardziej ekstremalnie słone środowisko. Znosi zasolenie nawet do 50 %! Występuje w słonych bagnach, płytkich sezonowych zbiornikach, w piasku nadmorskich wydm oraz słonych stawach i jeziorach. Spotykany jest też w zbiornikach służących do pozyskiwania soli morskiej przez ludzi. Charakteryzuje się również dużą odpornością na wiele bardzo toksycznych substancji rozpuszczonych w wodzie. Preferuje wody ciepłe, optymalną dla niego temperaturą wody jest 25 st. Celsjusza (toleruje wody o temperaturze od około 6 do około 37 st. C).

Odżywianie

Słonaczek żywi się fitoplanktonem, który odfiltrowuje z wody. Pokarm napędza odnóżami do otworu gębowego.

Rozmnażanie i rozwój

Słonaczek jest organizmem jajorodnym i jajożyworodnym. Rozmnaża się płciowo oraz na drodze partenogenezy. Samica składa ok. 200-300 jaj. Do rozrodu może przystępować co 4 dni. Po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy. Długość larw wynosi 0,45 mm. Po ok. 7 dniach larwy przeobrażają się w postać dorosłą. Przy niesprzyjających warunkach rozwój jest zahamowany, a zarodek zostaje otoczony grubą osłonką. Takie jajo odporne jest na niekorzystne warunki środowiskowe (przesuszenie) i może przetrwać do kilku lat. Dojrzałość płciową osiąga po 15 wylince. Dorosłe żyją maksymalnie do roku.

4.6/5 - (14 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!