TRZMIELEC CZARNY. Owad. Zwierzę - trzmielec czarny, brzmik cicholot
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Błonkoskrzydłe Pszczołowate Trzmiel Trzmielec czarny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Trzmielec czarny (Bombus rupestris)

Nazywana/y także: brzmik cicholot
Trzmielec czarny - samica
Spis treści
Występowanie

Trzmielec czarny spotykany jest w całej Europie i na znacznym obszarze Azji – głównie w centralnej i północnej części kontynentu. Na większości obszaru występowania liczny. Notowany jest z całego terytorium Polski.

Budowa

Trzmielec czarny zwany także brzmikiem cicholotem należy do rodziny pszczołowate (Apidae). Posiada krępe ciało, gęsto porośnięte włoskami. Tułów wyposażony w dwie pary ciemnych, błoniastych skrzydeł. Tylne skrzydła są mniejsze od przednich. Ciało w większości jest czarno owłosione. U niektórych osobników na przodzie tułowia, rzadziej na odwłoku występują żółte włoski. Odwłok zakończony jest rudawo czerwonymi włoskami. Budową i barwą włosków podobny jest do trzmiela kamiennika (Bombus lapidarius). Trzmielca czarnego od trzmiela najłatwiej odróżnić po ciemniejszych skrzydłach. Trzmielec czarny charakteryzuje się masywniejszym ciałem. Co więcej u trzmielca czarnego powierzchnia tylnych goleni pozbawiona jest koszyczków do zbierania pyłku i jest równo pokryta włoskami. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Samice są nieco większe niż samce.

Biologia

Trzmielec czarny zamieszkuje tereny otwarte łąki, ogrody, polany i skraje lasów. Towarzyszy trzmielowi kamiennikowi, na którym pasożytuje (pasożytnictwo gniazdowe). Żyje samotnie. Nie buduje gniazd, przejmując gniazdo trzmieli. Dorosłe latają od kwietnia do października. Samce pojawiają się później od samic. Samice po zapłodnieniu poszukują schronień do przezimowania. W kolejnym roku samice wyszukują gniazd żywicieli, głównie trzmiela kamiennika (innym żywicielami są: trzmiel rudy, trzmiel rudoszary, trzmiel żółtopasy) gdzie złożą jaja. Samica po wtargnięciu go gniazda nierzadko zabija królową trzmieli. Czerwie po wykluciu są karmione przez robotnice trzmieli. Trzmielec czarny żywi się pyłkiem i nektarem. Pełni ważną rolę w zapylaniu różnych roślin.

Bibliografia
  1. przeł. ze słowackiego. Garbarczyk M. (red.); "„Świat zwierząt”"; PWRiL; 1986;
  2. Pawlikowski T.; "„Przewodnik terenowy do oznaczania trzmieli i trzmielców Polski”"; UMK w Toruniu; 1999;
  3. https://www.nhm.ac.uk; 2018-12-02;
4.8/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments