Trzmiel kamiennik - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Błonkoskrzydłe Pszczołowate Trzmiel Trzmiel kamiennik
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius)

Trzmiel kamiennik
Spis treści

Występowanie

Trzmiel kamiennik zamieszkuje niemal całą Europę, od Wysp Brytyjskich, Francji i Hiszpanii na zachodzie, po zachodnią Rosję na wschodzie oraz północną Skandynawię na północy i Morze Śródziemne na południu. Najliczniej występuje w klimacie umiarkowanym. W Polsce wszędzie pospolity.

Budowa

Trzmiel kamiennik ma duże, złożone oczy. Aparat gębowy gryząco-liżący. Ciało krępe, gęsto porośnięte włoskami, prawie całe czarno owłosione. Ostatnie segmenty odwłoka purpurowe lub rudoczerwone. Samce posiadają na przodzie tułowia żółty pierścień. Tułów dobrze rozwinięty. Pierwszy segment odwłoka zlany z tułowiem. Tułów wyposażony w dwie pary błoniastych skrzydeł, tylne skrzydła są mniejsze od przednich. U samic golenie tylnych nóg przekształcone w koszyczek. W gnieździe występują trzy kasty różniące się nieznacznie wyglądem. Są to królowe i samce (osobniki zdolne do rozrodu) oraz robotnice (są to znacznie mniejsze, nierozwinięte płciowo samice).

Biologia

Trzmiel kamiennik występuje na otwartych przestrzeniach. Często spotykany na łąkach i w ogrodach. Preferuje siedliska z kryjówkami, głównie luźnymi kamieniami w których chętnie zakłada gniazda. Spotykane są od marca do października. Owad społeczny. Rodzina składa się z 100 do 500 osobników. Gnieździ się na ziemi, pod kamieniami, w norach gryzoni i w szczelinach skalnych. Samica po przezimowaniu rozpoczyna budowę gniazda. Zaczyna od kulistej komórki do której składa jaja. Z wosku konstruuje również komórki na pyłek i miód. Gniazdo jest jedno sezonowe. Występuje przeobrażenie zupełne. Rozwój (od jaja do imago) trwa około miesiąca. Z jaj wylęgają się larwy którymi opiekuje się królowa. Z larw po przepoczwarzeniu powstają robotnice, które kontynuują rozbudowę gniazda. Do ich zadań należy również poszukiwanie pokarmu oraz opieka nad larwami. Latem pojawią się samce i młode królowe, które przystąpią do rozrodu. Po godach zapłodnione samice poszukują kryjówek do przezimowania. Natomiast stare samice, samce i robotnice giną po sezonie wegetacyjnym. Osobniki dorosłe żywią się nektarem. W Polsce podlega ochronie gatunkowej. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
4.6/5 - (17 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo wartościowy artykuł, proszę napisać więcej informacji, jak przyciągnąć trzmiele do ogrodu i sprawić by się zadomowiły, te pryzmy z kamienia duże mają być?

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!