Trznadel czarnogłowy (Granativora melanocephala)

Wstęp
Ptak wielkości trznadla. Skrajnie rzadko zalatuje do Polski (pojedyncze stwierdzenia). Gatunek niepłochliwy. Wędrowny.
Wygląd
Tęczówka oczna ciemna. Dziób mały, szary, trójkątny. Skrzydła ciemne, na piórach jasne obwódki. Ogon dosyć długi z delikatnym wcięciem na zakończeniu ogona. Nogi bladoróżowe. Różnica w upierzeniu między samcem a samicą szczególnie widoczna w okresie letnim. Samiec w tym czasie bardzo charakterystyczny. Czerń na głowie sięga za policzek. Wąski pas na bokach szyi, podbródek, gardło, pierś oraz cały spód cytrynowe. Rdzawobrązowy wierzch, oraz bok piersi. Samica w okresie letnim z szarą głową. Ciemnoszare pokrywy uszne widocznie się odznaczają. Wąska szara obrączka oczna. Ciemię kreskowane. Podbródek gardło, pierś oraz spód są kremowożółte. Wierzch kreskowany, szarobrązowy z rdzawym nalotem, nachodzącym na bok piersi. W okresie zimowym samice oraz pierwszo-zimowe osobniki podobnie ubarwione. Spód nieco ciemniejszy niż w lecie, Czoło oraz ciemię wyraźnie kreskowane. Kuper żółtobrązowy. Samica jest bardzo podobna do samicy trznadla rudogłowego, w ternie trudno jest je odróżnić, nawet po głosie.
Występowanie
Zasięg jego występowania w okresie lęgów obejmuje południowo-wschodnią Europę oraz Bliski Wschód. Okres zimowy spędza na południowym obszarze Azji (Indie).
Biotop
Preferuje otwarte siedliska porośnięte krzakami, pola, skraje lasów, zadrzewienia, sady oraz winnice.
Lęgi
Gnieździ się nisko na krzewie bądź na ziemi. Gniazdo buduje z materiałów roślinnych (z trawy, liści, łodyg), wyściela je włosiem, trawą. Lęgi rozpoczyna w maju. Samica składa od 3 do 6 (jasnych o niebieskawym odcieniu, w ciemne plamki) jaj. Wysiadywanie trwa około dwóch tygodni. Młode pozostają w gnieździe przez podobny czas (niecałe dwa tygodnie).
Pokarm
Żywi się głównie pokarmem roślinnym: ziarnami (nasionami zbóż, traw). W okresie pisklęcym młode karmione są pokarmem zwierzęcym – bezkręgowcami (owadami, ich larwami, pajęczakami).