Czwartek 26.03.2020

Jednorożec syberyjski żył wśród ludzi

Z  badań wynika, że „syberyjski jednorożec” żył na tyle długo, by koegzystować u boku naszych najwcześniejszych przodków.Tak prawdopodobnie wyglądał syberyjski jednorożec. © W S van der Merwe. Źródło: http://www.nhm.ac.ukTak prawdopodobnie wyglądał syberyjski jednorożec. © W S van der Merwe. Źródło: http://www.nhm.ac.uk

Obecnie istnieje tylko pięć gatunków nosorożca, ale w różnych okresach w przeszłości istniało aż 250 różnych gatunków. Jednym z najbardziej imponujących był Elasmotherium sibiricum. Zwierzę znane jako jednorożec syberyjski, miało długi dwumetrowy róg na nosie i wędrowało po stepach Eurazji. Gatunek dawno, dawno temu wyginął - ale nie było pewności kiedy to się stało.
Dawniej uważano, że Elasmotherium sibericum, wymarł między 200 000 a 100 000 lat temu. Z kolei najnowsze badania sugerują, że jednorożce syberyjskie dzieliły ziemię z człowiekiem współczesnym oraz neandertalczykami.

Poprzez datowanie radiowęglowe w sumie 23 prehistorycznych okazów, naukowcy odkryli, że olbrzym żył w Europie Wschodniej i Azji Środkowej co najmniej do roku 37 000 p.n.e., czyli w czasach, gdy żyli już ludzie. Niektórzy uważają, że popularna legenda o mitycznym „jednorożcu” była związana właśnie z tym zwierzęciem.

Dlaczego mityczne jednorożce wyginęły?

Wygląda na to, że zmiany klimatyczne przyczynił się do wyginięcia tych gigantycznych bestii. Zdaniem naukowców syberyjskie jednorożce miały specjalne wymagania co do diety, więc kiedy roślinność zaczęła się zmieniać E. sibericum nie były w stanie wystarczająco szybko ewoluować. Badacze uważają, że syberyjskie jednorożce trzymają głowy jeszcze niżej niż współczesne nosorożce. To pozwoliło im jeść roślinność bardzo blisko ziemi. „Można je porównać do prehistorycznej kosiarki... po prostu pasły się po ziemi” ‒ powiedział prof. Adrian Lister z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który kierował badaniem. Kiedy zniknęła ich nisza ekologiczna, zniknęły także zwierzęta.

Naukowcy twierdzą, że wiedza na temat wymarcia zwierzęcia może pomóc uratować współczesne nosorożce. Nosorożce są szczególnie zagrożone wyginięciem, ponieważ są bardzo wrażliwe na zmiany w środowisku.  

”Każda zmiana w ich środowisku jest dla nich niebezpieczna", powiedział BBC News prof. Adrian Lister. "I oczywiście, czego się nauczyliśmy na podstawie zapisu kopalnego, to fakt, że kiedy gatunek znika, to znika na dobre."
Ekologia.pl (JS)
 

Bibliografia

  1. “http://www.nhm.ac.uk/discover/news/2018/november/the-siberian-unicorn-lived-at-the-same-time-as-modern-humans.html”; data dostępu: 2018-11-29
  2. “https://www.bbc.com/news/science-environment-46358789”; data dostępu: 2018-11-29
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy