Wtorek 22.11.2022

Żeń szeń koreański i szafran najlepszymi afrodyzjakami

Ani ekstrakt z muchy hiszpańskiej, ani ambra, wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, lecz żeń szeń koreański i szafran okazały się najlepszymi afrodyzjakami w rankingu naukowców opublikowanym przez „Food Research International”.fot. shutterstockfot. shutterstock
Uczeni kanadyjscy z University of Guelph w Ontario przeanalizowali dziesiątki rozmaitych badań różnego rodzaju substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, by sprawdzić czy mają jakikolwiek wpływ na popęd seksualny. W ich badaniach przepadły popularne w niektórych regionach świata preparaty z rogów nosorożca czy penisów tygrysa.
Za w miarę przydatne w miłosnych uniesieniach uznano jedynie żeń szeń koreański i szafran. Metaanaliza z badań wykazała, że żeń szeń podnosi libido zarówno mężczyzn jak i kobiet, ale pomaga też w zaburzeniach erekcji. „To może być jedyny naturalny afrodyzjak, aczkolwiek konieczne są dalsze badania, które to ostatecznie potwierdzą” – uważają kanadyjscy badacze.

Szafran był testowany na zwierzętach. Zwiększał u szczurów częstotliwość erekcji. Badania kliniczne wykazały, że u mężczyzn może być pomocny w zaburzeniach erekcji, ale znacznie lepiej działa viagra, pierwszy lek na impotencję.

Libido pobudzają także inne przyprawy, takie jak goździk, gałka muszkatołowa, imbir i czosnek, ale słabsze niż z szafran – twierdzą kanadyjscy specjaliści.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

„Food Research International”

Moim zdaniem
Czy wierzysz w działanie afrodyzjaków?
Ocena (4.4) Oceń: