Zwierzęta dużym wsparciem dla osób z problemami psychicznymi

Niedziela 09.12.2018
Fot. kelly [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. kelly [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Dlaczego zwierzęta domowe są dla osób z poważnymi problemami psychicznymi niezwykle istotną częścią życia? Zapewniają bezwarunkowe wsparcie, ulgę w cierpieniu i powód do dalszego funkcjonowania – informuje czasopismo „BMC Psychiatry”.


Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze (Wielka Brytania) wykazali, jak ważna jest obecność zwierzęta domowych - psów, kotów, ptaków, w życiu osób doświadczających poważnych trudności psychicznych (np. cierpiących na schizofrenię). Zdaniem badaczy obecność pupili stanowi dla nich ukojenie i wywiera znaczący efekt terapeutyczny.

Badacze przeprowadzili wywiady z 54 osobami znajdującymi się pod opieką miejscowych ośrodków pomocy dla osób psychicznie chorych. Poprosili uczestników, aby w obrębie diagramu składającego się z trzech koncentrycznych okręgów umieścili wizerunki zwierząt, rodziny, znajomych i personelu medyczno-opiekuńczego oraz symbole miejsc, obiektów i ulubionych zajęć. Obrazki umieszczone w środkowym okręgu były uznawane za najważniejsze dla osoby badanej. Okazało się, że 60 proc. badanych umieściło wizerunki zwierząt w środkowym okręgu, a 20 proc. – w okręgu drugim. Uczestnicy podkreślali, że zwierzęta są dla nich bardzo ważne, bo odciągają ich uwagę od nieprzyjemnych doświadczeń związanych z chorobą – słyszanych głosów, myśli samobójczych, itp.

Ludzie, z którymi rozmawialiśmy, czuli, że zwierzęta odgrywają w ich życiu wiele ważnych ról, pomagają na przykład uporać się ze stygmatem choroby psychicznej poprzez bezwarunkową akceptację. Zwierzęta są też uważane za niezwykle przydatne w momentach kryzysowych. Zapewniają wsparcie, jakiego często nie można uzyskać od rodziny lub znajomych” – mówi koordynatorka badania dr Helen Brooks.

Ekologia.pl


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy