Pies domowy (Canis lupus familiaris)

By Mary Bloom, American Kennel Club [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Pies domowy to podgatunek wilka. Pies domowy posiada wiele ras, różniących się rozmiarem, kształtem i kolorem. Istnieje ponad 400 ras. Głowa może mieć różny kształt (wydłużony, okrągły, kwadratowy itd.). Uszy od krótkich po długie. Ciało może być nieowłosione, zwykle jednak jest pokryte sierścią różnej długości i barwy. Ogon jest różnej długości i kształtu (m.in. prosty, sierpowaty).
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Pies domowy jest silnie udomowionym zwierzęciem, więc trudno mówić o zasięgu występowania. Psy spotykamy wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Zamieszkuje wszystkie kontynenty (czasowo psy bywają sprowadzane nawet na Antarktydę). W wielu miejscach tworzy półdzikie watahy, które są prawie niezależne od człowieka. Blisko spokrewniony z psem domowym jest dingo zamieszkujący Australię, który stał się wtórnie dzikim psem po sprowadzeniu go przez człowieka na kontynent.
Czy wiesz, że...Pies domowy został udomowiony ok 17-12 tys. lat temu. Opisał go Karol Linneusz w 1758 roku.

Tryb życia

Pies domowy od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi i jest od niego uzależniony. Zależnie od rasy może wykonywać dla człowieka pracę w bardzo różnorodnych warunkach środowiska. Niektóre psy na przykład dobrze radzą sobie z wyszukiwaniem ludzi w gruzach budynków, inne odgrzebują ofiary lawin w trudnych warunkach zimowych, mogą pilnować stad owiec na dużych przestrzeniach lub brać udział w wyścigach i wystawach. Cechuje je aktywność całodobowa.

Odżywianie

Pies domowy to wszystkożerny drapieżnik. W diecie psów znaleźć można bezkręgowce (owady), kręgowce (ryby, płazy, ptaki i ich jaja, ssaki), padlinę oraz pokarm roślinny (nasiona, owoce).

Rozmnażanie i rozwój

Rozród psów domowych w niewoli zwykle jest planowany przez człowieka. Współczesne rasy powstały w wyniku doboru sztucznego. Odmiennie jest w przypadku psów zdziczałych. Niektóre grupy dzikich psów żyją w ustalonej hierarchii, z dominującą parą alfa. Do rozrodu może przystępować przez cały rok. Ruja u samic występuje dwa razy w roku. Może się rozmnażać w odstępie 6 miesięcy. Ciąża trwa około 9 tygodni. Samica rodzi od 1 do 15 szczeniąt, zwykle 3-9. Młode rodzą się ślepe, oczy otwierają po ponad tygodniu. Szczenięta karmione są mlekiem matki do 8-10 tygodni. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 12 miesiącem życia. Zwykle jednak w późniejszym czasie przystępuje do rozrodu, między 1,5 a 2 rokiem życia. W zależności od rasy żyje średnio od 6 do 14 lat. Maksymalna udokumentowana długość życia wynosiła 29 lat.
Psy różnych ras By Mary Bloom, American Kennel Club [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Psy różnych ras
Mieszaniec labradora i owczarka niemieckiego.

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Rodzaj:Canis
Gatunek:Pies domowy
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź