Europejski Tydzień Leśny
Od 20 do 24 października w całej Europie będzie trwał Tydzień Leśny. W Polsce w ramach obchodów będzie można lepiej poznać pracę leśników.
Na terenie całego kraju otwartych zostanie m.in. większość izb edukacyjnych, ścieżek, wyłuszczarni, ośrodków hodowli zwierzyny. Organizowane będą seminaria, pikniki, grzybobrania i wiele innych imprez.
Europejski Tydzień Leśny został ogłoszony przez ministrów odpowiedzialnych za lasy w 46 krajach europejskich podczas V Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie, która odbywała się od 5 do 7 listopada 2007 r. w Warszawie. Jego cele to:
- wspólne działania, mające na celu promocję trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz prowadzące do włączenia innych sektorów do dialogu na temat międzysektorowych powiązań leśnictwa;
- prezentacja możliwości wykorzystania potencjału lasów Europy w celu złagodzenia zmian klimatycznych, produkcji drewna i energii odnawialnej, ochrony zapasów czystej wody oraz przyrody;
- inicjatywa organizacji serii spotkań z udziałem różnych grup uczestników, włącznie z reprezentantami państwowego i prywatnego sektora leśnego oraz całego społeczeństwa europejskiego.
W Polsce Europejski Tydzień Leśny organizują Lasy Państwowe przy szerokim wykorzystaniu istniejącej bazy edukacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów terenowych, takich jak leśne ścieżki dydaktyczne, leśne wiaty edukacyjne, ośrodki i izby edukacji leśnej czy punkty edukacji leśnej. Uzupełnieniem proponowanym w ramach imprezy o charakterze promocyjno-edukacyjnym mogą być seminaria, pogadanki, prelekcje, pokazy filmów o tematyce leśnej czy konferencje prasowe, a ponadto formy rekreacyjne typu pikniki leśne czy grzybobrania. Ponadto lokalnie będzie istnieć możliwość zwiedzenia obiektów leśnej techniki, jak wyłuszczarnie, poznania celów istnienia OHZ, zwiedzenia szkółek leśnych.
Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Leśnego