Klimatocentryzm a zmiany na rynku pracy – jakich specjalistów będziemy potrzebować w przyszłości?
Według raportu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, 70% obecnych przedszkolaków w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Obecnie zmiany w strukturze zawodowej zachodzą jeszcze szybciej niż w kiedyś, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości największy wpływ na ich tempo będzie miał klimatocentryzm. Co to jest i jak odmieni rynek pracy?
Jeszcze kilka lat temu nieznane nam były zawody analityka ds. kryptowalut, managerów ds. zrównoważonego rozwoju czy specjalisty ds. rozwiązań technologii chmurowej. Niełatwo też określić, jakie profesje wykształcą się w ciągu najbliższych miesięcy.
Już teraz w wielu firmach poszukuje się specjalistów ds. sztucznej inteligencji, a to dopiero początek rewolucji AI. Jak zauważają autorzy raportu „Przyszłość Edukacji. Scenariusze 2046” równie silny wpływ na przyszły rynek pracy będzie miał klimatocentryzm.
Trend ten polega na włączaniu się w inicjatywy przeciwdziałające katastrofie klimatycznej, co możliwe jest tylko poprzez połączenie działań systemowych i jednostkowych. Pierwsze zmiany zauważamy już sami – naszą codziennością stała się segregacja odpadów, sięganie po ekologiczne zamienniki i wszelkie idee w stylu less waste bądź zero waste. Z kolei na poziomie systemowym czeka nas m.in. transformacja energetyczna i jej konsekwencje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Obszar zmian na rynku pracy wywołany troską o środowisko
Nad kwestią transformacji energetycznej pochyliła się z kolei Konfederacja Lewiatan, która opracowała prognozę zmian na rynku pracy, wywołanych przez porzucenie tradycyjnych źródeł energii. Jak podkreśla Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan, transformacja energetyczna stała się faktem, dzieje się tu i teraz, a zadaniem pracodawców jest przygotowanie swojej kadry na wszystkich szczeblach do nowej rzeczywistości. Co istotne, prawidłowe przeprowadzenie transformacji pozwoli nie tylko na zmianę stanu środowiska naturalnego, ale i poprawę na rynku pracy, z korzyściami dla pracowników i pracodawców.
Autorzy opracowania wyodrębnili branże, które zostaną najbardziej dotknięte transformacją. Będzie to oczywiście energetyka, ale i transport, rolnictwo i budownictwo. W prognozach zaznaczyli, że wszystkie zmiany będą zachodzić etapowo od projektowania i produkcji nowych rozwiązań, przez ich instalację i serwis, aż po demontaż starych technologii. Interesujące treści dla przedsiębiorców, którzy już dziś myślą o ochronie środowiska, znajdziesz na Firmove.pl.
Kompetencje przyszłości – pożądane umiejętności i zawody
Infuture Institute, który stoi za raportem „Przyszłość Edukacji. Scenariusze 2046”, wyodrębnił kompetencje, których w przyszłości w szczególności mają pożądać pracodawcy. W praktyce wiele z nich jest niezwykle istotnych już teraz. Są to m.in.:
- współpraca w zespole,
- kompetencje cyfrowe i techniczne,
- analizowanie danych,
- rozwiązywanie złożonych problemów,
- kreatywność,
- zarządzanie projektami,
- radzenie sobie ze stresem,
- organizacja pracy własnej,
- krytyczne myślenie,
- prowadzenie negocjacji,
- abstrakcyjne myślenie,
- znajomość języków obcych
- odporność na kryzys i zmianę,
- kompetencje matematyczne,
- umiejętności międzykulturowe.
Z kolei Konfederacja Lewiatan wyszczególniła szereg zawodów różnych szczebli, które zyskują na wartości. Wśród nich znajdziemy m.in.:
- osoby zajmujące się wymianą infrastruktury energetycznej,
- projektantów elementów nowej infrastruktury,
- montażystów i serwisantów nowoczesnych źródeł energii,
- pracowników zajmujących się demontażem i utylizacją istniejących instalacji energetycznych,
- specjalistów ds. rekultywacji,
- osób pracujących przy produkcji, serwisie i utylizacji pojazdów elektrycznych,
- hodowców i producentów ekologicznej żywności.
Bibliografia:
- https://www.weforum.org/reports/the-future-of-jobs/
- https://infuture.institute/raporty/przyszlosc-edukacji/
- https://lewiatan.org/wp-content/uploads/2022/01/rynek_pracy_transformacja_10122021.pdf
art. sponsorowany







Chcąc pracować w otoczeniu natury warto szukać pracy na Podkarpaciu. Z Rzeszowa zaledwie w 2 godziny dojedziemy w Bieszczady czy na Roztocze. Poza tym podkarpacki rynek pracy jest otwarty na wielu specjalistów np. z branży lotniczej https://mlodekadrypodkarpacia.pl/.