Konferencja na temat klimatu z udziałem europosłów
Ekologia.pl Wydarzenia Konferencje Konferencja na temat klimatu z udziałem europosłów

Konferencja na temat klimatu z udziałem europosłów

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Na zaproszenie posła Jerzego Buzka oraz firmy KREAB, reprezentującej największe polskie konsorcja energetyczne, odbyła się konferencja prasowa na temat pakietu energetyczno-klimatycznego. W dyskusji udział wzięli posłowie do Parlamentu Europejskiego z Niemiec, Luksemburga, Bułgarii i Rumunii.

Podczas konferencji poddano w wątpliwość możliwość wynegocjowania w szybkim czasie dobrych rozwiązań w pakiecie energetyczno-klimatycznym. Posłowie wyjaśnili, że szczególne znaczenie ma zmiana rozwiązań w dyrektywie, dotyczącej Systemu Handlu Emisjami w sektorze produkcji energii elektrycznej. W dyskusji szczegółowo omawiano polskie propozycje, zgłaszane przez rząd oraz posłów do PE, m.in. przydział darmowych emisji dla najlepszych technologicznie rozwiązań w sektorze wytwarzania energii ( benchmark), odsunięcie  zakupu pozwoleń na emisje w otwartym systemie aukcyjnym poza rok 2013.

Tuż przed konferencją Koalicja Klimatyczna opublikowała raport Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową z Gdańska, w którym skrytykowano wcześniejszy dokument Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej dotyczący wpływu pakietu energetyczno-klimatycznego na ceny energii i gospodarki polskiej. Na podstawie tego ostatniego raportu, polski rząd i posłowie do PE sformułowali poprawki do dyrektywy Handlu Uprawnieniami do Emisji.

„Raport Instytutu z Gdańska i działania Polskiej Koalicji Klimatycznej podkopują zaufanie do argumentów polskiego rządu i posłów w PE zmierzających do zmiany Dyrektywy Handlu Emisjami. Należy żałować, że organizacje chroniące środowisko i dbające o ochronę klimatu nie zauważają, że polskie postulaty mają na celu pełną realizację głównego zadania pakietu klimatyczno-energetycznego i redukcję emisji CO2 o 20% do roku 2020. Polskie propozycje zmierzają jedynie do znaczącego obniżenia kosztów tej operacji, co jest nadzwyczaj ważne dla takich krajów jak Polska, której energetyka oparta jest na węglu” – można przeczytać na stronie europosła Jerzego Buzka.

Podobne ubolewanie nad tendencyjnymi i nieodpowiedzialnymi działaniami organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną środowiska, wyraził Minister Środowiska Maciej Nowicki w „Salonie Polityki” 19 listopada bieżącego roku[przyp. red.].

Źródło: cire.pl

4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments