Wypatruj wiosny!
Ekologia.pl Wydarzenia Akcje Wypatruj wiosny!

Wypatruj wiosny!

SpringAlive

1 kwietnia 2010 roku rusza w Polsce piąta edycja Spring Alive, ogólnoeuropejskiego projektu edukacyjnego BirdLife International, prowadzonego w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Akcja jest skierowana głównie do dzieci w wieku 8-12 lat, ale również do wszystkich osób zafascynowanych fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy rejestrują na stronie internetowej Spring Alive pierwszego zauważonego w danym sezonie przedstawiciela czterech gatunków ptaków migrujących: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Na podstawie tych danych serwis generuje mapy ukazujące intensywność przelotu „posłańców wiosny”, dzięki czemu uczestnicy mogą śledzić jak  wiosna stopniowo rozkwita w całej Europie.

Spring Alive daje możliwość wniesienia własnego wkładu w gromadzenie wartościowych danych, które w przyszłości mogą wiele powiedzieć na temat ptasich migracji. Uczestnicy obserwując cztery badane gatunki, pomagają określić wahania w datach ich przylotów i ocenić jaki wpływ wywierają na nie zmiany temperatury w Europie. W ten sposób przyczyniają się do poznania zjawiska zmiany klimatu. Spring Alive nie tylko skupia się na śledzeniu przelotu ptaków, ale pokazuje, że nie znają one granic i w ten sposób łączą ludzi, kraje i kontynenty.

Osoby pragnące wziąć udział w Spring Alive powinny zarejestrować się na portalu internetowym kampanii.

Źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments