Jakie garnki są najzdrowsze i najlepsze do gotowania? Porady i opinie.

Co zrobić, by potrawy, które pojawiają się na naszym stole były nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Odpowiednie naczynia to połowa kulinarnego sukcesu, bo wiele zależy od tego w czym gotujemy. Zatem jakich garnków i patelni należy używać? Poniżej prezentujemy kilka rad dotyczących wyboru odpowiedniego naczynia kuchennego.


Miedziane, żeliwne, stalowe, emaliowane, aluminiowe − wybór odpowiedniego garnka czy patelni dostarcza wielu wątpliwości. Często też przy zakupie kierujemy się niestety ceną. Należy jednak pamiętać, iż garnki to zakup „na lata”, a im lepszej jakości naczynie tym większa gwarancja, że przygotowany w nim posiłek będzie zdrowy.

Co z tym poli(tetrafluoroetylenem)?

Naczynia kuchenne pokryte warstwą poli(tetrafluoroetylenu) umożliwiają gotowanie bez obawy przypalenia potrawy. Jednak uczeni alarmują, że polimery zawierające fluor po podgrzaniu do 360-500 stopni Celsjusza uwalniają do środowiska trudno rozkładające się substancje – głównie kwas trifluorooctowy, czyli TFA. Wprawdzie kwas wydaje się nieszkodliwy dla ludzi, ale niekorzystnie wpływa na rośliny i może pozostawać w środowisku przez dziesiątki lat.

Garnki aluminiowe
Garnki aluminiowe – najpopularniejsze na rynku. Ich największą wadą jest to, że trudno je utrzymać w czystości i nie nadają się do wszystkiego – nie można w nich gotować potraw kwaśnych (kapuśniak, bigos), bo w wyniku kontaktu naczynia z potrawą, do jedzenia może przedostawać się glin. Naukowcy podejrzewają, że pierwiastek ten ma związek z chorobami neurologicznymi, dlatego nie polecają aluminiowych naczyń do codziennego stosowania.

Garnki miedziane
W sklepach można też kupić naczynia miedziane. Mają one jednak wadę – są nieodporne na działanie kwasów zawartych w żywności.

Garnki emaliowane
Osoby uczulone na nikiel, powinny gotować w garnkach ze stali pokrytej wypalaną w wysokich temperaturach emalią ceramiczną. Ale uwaga, kiedy taki garnek się obije, a emalia odpryśnie, należy się go pozbyć. Podczas gotowania w miejscu obicia mogą zachodzić procesy chemiczne, które powodują uwalnianie pierwiastków z materiału znajdującego się pod emalią.

Naczynia żeliwne
Ostatnio krąży opinia, że do łask powinny wrócić naczynia żeliwne, które sprawdzają się w kuchni już od setek lat. Najlepsze są te czernione, czyli fabrycznie wypalane z użyciem tłuszczu, bo tylko takie nie będą rdzewiały.

Naczynia z nierdzewnej stali
Według naukowców najbezpieczniejsza dla zdrowia jest stal nierdzewna. Z jednym zastrzeżeniem: wszystkie naczynia ze stali zawierają śladowe ilości niklu i nie powinny ich używać osoby uczulone na ten pierwiastek.

Uwaga na atesty! Gwarancją bezpieczeństwa naczyń jest atest Państwowego Zakładu Higieny. Kopię dokumentu powinien mieć każdy sprzedawca.
Ekologia.pl
Ocena (3.6) Oceń: