Herbicydy ekologiczne w ogrodzie – rodzaje, właściwości i przepisy na herbicydy ekologiczne

Żyzna gleba w ogródku sprzyja rozwojowi chwastów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także konkurują z uprawianymi roślinami o wodę, składniki odżywcze i przestrzeń. Niestety, sztuczne herbicydy, z których część została już wycofana z użycia, odpowiedzialne są za poważne skażenie gleby. Dlatego też poleca się wykorzystanie naturalnych zamienników, które nie szkodzą środowisku.W sklepach dostępne są preparaty przeznaczone do zwalczania chwastów bez użycia chemii. Źródło: Okrasiuk/ShutterstockW sklepach dostępne są preparaty przeznaczone do zwalczania chwastów bez użycia chemii. Źródło: Okrasiuk/Shutterstock
  1. Co zawierają ekologiczne herbicydy?
  2. Naturalne środki chwastobójcze, które możesz przygotować w domu
  3. Goździkowy herbicyd
  4. Środek do zwalczania bluszczu kurdybanku (chwast trawnikowy)
  5. Jak stosować ekologiczne herbicydy?
Przez długie lata chwasty w ogrodzie zwalczaliśmy za pomocą nieselektywnych środków takich jak Roundup. Wokół ich stosowania narosło jednak wiele kontrowersji, łącznie z podejrzeniami o szkodliwość dla zdrowia człowieka i organizmów wodnych. Nic dziwnego, że coraz większa część społeczeństwa przychyla się w kierunku organicznych środków chwastobójczych.

Co zawierają ekologiczne herbicydy?


W sklepach pojawiły się gotowe preparaty przeznaczone do zwalczania chwastów bez użycia chemii. Opierają się one na naturalnych składnikach, które w odpowiednim stężeniu mogą hamować rozwój niepożądanych gości na zagonach. Do najczęściej wykorzystywanych w ekologicznych herbicydach substancji należą:

Wszystkie powyższe działają w podobny sposób – niszczą one naskórek liści i naruszają strukturę ich komórek. W rezultacie nadziemne, zielone partie rośliny poddanej ich działaniu zaczynają obumierać.

Naturalne środki chwastobójcze, które możesz przygotować w domu


Ekologiczne herbicydy można przygotować w domu wykorzystując niedrogie i łatwo dostępne składniki – większość z nich znajduje się na wyposażeniu każdej kuchni!

Ocet z mydłem

Składniki:

Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać aż do rozpuszczenia soli. Gotowym roztworem spryskuje się pojedyncze chwasty. Dla lepszej efektywności do mieszanki można dodać 10 łyżek spirytusu oraz 12 łyżek kwasku cytrynowego.
Olejek goździkowy jest bardzo skuteczny w zwalczaniu chwastów. Źródło: Halil ibrahim mescioglu/Shutterstock

Goździkowy herbicyd


Składniki:
  • 700 ml wody
  • 10-20 kropli olejku goździkowego

Przygotowanie:
Olejek rozmieszaj w wodzie i roztworem napełnij rozpraszacz. Stosuj wczesnym rankiem, codziennie przez tydzień.

Środek do zwalczania bluszczu kurdybanku (chwast trawnikowy)


Składniki:

Przygotowanie:
Boraks rozprowadź w ciepłej wodzie do uzyskania papki. Następnie całość zmieszaj z 10 litrami wody i spryskaj tym roztworem trawnik (wystarczy na ok. 90 m2). Zabieg można przeprowadzać raz na dwa lata bez szkody dla samej trawy.

Ponadto, skuteczną formą walki z chwastami jest polewanie ich wrzątkiem. Zabieg ten warto przeprowadzać kilka razy dziennie aż do uzyskania pożądanego skutku przy zachowaniu oczywistych środków osobistego bezpieczeństwa.
Tabela przedstawiająca naturalne substancje wykorzystywane do zwalczania chwastów; opracowanie własne

Jak stosować ekologiczne herbicydy?


Ekologiczne herbicydy nie są toksyczne, ale mogą podrażniać oczy i błony śluzowe, dlatego należy je stosować z odpowiednią ostrożnością. Dla lepszych efektów warto wybierać dni ciepłe o niskim poziomie zachmurzenia (za wyjątkiem preparatów na bazie olejku goździkowego).

Niestety, należy mieć na uwadze, że naturalne herbicydy nie działają selektywnie na wybrane rodzaje chwastów. Trudno jest więc stosować je na trawniku bez uszkodzenia samej trawy. Powyższe metody polecane są przede wszystkim na terenach jeszcze nieosadzonych bądź betonowych powierzchniach.

Ogólnie chwastom na zagonach lepiej jest zapobiegać poprzez użycie specjalnych tkanin oraz warstwy mulczującej. Specjaliści podkreślają też, że dobór odpowiednich gatunków uprawnych i dbałość o ich prawidłowy rozwój to najlepsza metoda ograniczania botanicznych intruzów. Pojawiające się chwasty najbezpieczniej jest natomiast usuwać ręcznie – to świetna gimnastyka oraz doskonały sposób na napowietrzenie trawnika!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “How to Make Weed Killer” GreenLawnFertilizing, https://www.greenlawnfertilizing.com/blog/make-weed-killer, 11/09/2022
2. “Eco-Friendly and Environmentally Friendly Weed Killer: Does It Exist?” Stephani Osmanski, https://www.greenmatters.com/p/eco-friendly-weed-killer, 11/09/2022
3. “Organic Methods for Killing Weeds Safely” Kelly Burke, https://www.thespruce.com/green-weed-killers-2152938, 11/09/2022
4. “Environmentally Friendly Weed Killer | DIY Pet & Child Safe Methods” Adam Heck, https://thegoodlifedesigns.com/environmentally-friendly-weed-killer/, 11/09/2022
5. “Natural Herbicides: Are they effective?” Cheryl Wilen, https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=6498, 11/09/2022

Ocena (2.2) Oceń: