Pielęgnacja trawnika wiosną. Jak uzyskać piękny trawnik po zimie?

Fot. Pea chesh[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Pea chesh[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Jaki jest idealny trawnik? Niedoścignionym ideałem jest często trawnik angielski – idealnie gładki, żywozielony, wytrzymały. Niestety, uzyskanie takiego efektu zajmuje lata, wymaga troskliwej, regularniej pielęgnacji i … angielskiego klimatu. Zimy na Wyspach są łagodniejsze, a lata wilgotniejsze, co sprzyja rozwojowi trawy. My jedynie możemy dążyć do ideału. Co zrobić wiosną, by w naszym ogrodzie wyrósł piękny i bujny trawnik?


Prace nad naszym trawnikiem zaczynamy po stopnieniu śniegu i podeschnięciu terenu. Pierwszym zabiegiem jest wygrabienie ubiegłorocznych liści, następnie – aeracja i wertykulacja.

Aeracja, czyli napowietrzanie, polega na nakłuwaniu darni specjalnym walcem z kolcami lub butami. Celem zabiegu jest rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby i doprowadzenie większej ilości powietrza do korzeni, ułatwienie przenikania nawozów i lepsze pobieranie wody, sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i lepszej regeneracji roślin. Zabieg ten ma szczególne znaczenie na glebach ciężkich, zwartych, gdzie często gromadzi się woda, na trawnikach intensywnie użytkowanych. Przed przystąpieniem do aeracji musimy skosić trawę na wysokość ok. 3 cm i starannie wygrabić, niekiedy, gdy trawnik jest nadmiernie przesuszony (na wiosnę raczej nie ma tego problemu) konieczne jest podlanie.

Gęstość otworów jest uzależniona od gleby: na glebach ciężkich, zwartych, odległość między otworami powinna wynosić 10 cm (180-200 otworów/m2), na glebach lekkich – 15 cm (120-130 otworów/m2). Wyróżniamy aerację wgłębną na 8 cm i powierzchniową na 2-3 cm (wykonujemy przy pierwszych objawach nadmiernego zagęszczenia gleby). Po zabiegu warto przysypać całą powierzchnię trawnika piaskiem lub odkwaszonym torfem, który następnie przegrabiamy – wypełni otwory powstałe po aeracji i dodatkowo będzie ułatwiał przenikanie wody w głębsze partie gleby. 


Aerację wykonujemy specjalnym walcem.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy