Olejek goździkowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek goździkowy?

Olejek goździkowy to naturalny olejek eteryczny, który wykazuje wiele cennych właściwości prozdrowotnych (między innymi antybakteryjnych i antywirusowych) i upiększających. To jeden z najciekawszych produktów pochodzenia roślinnego na świecie. Olejek ten ma zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Co warto wiedzieć o olejku goździkowym?Olejek goździkowy to jeden z najbardziej cenionych produktów roślinnych na świecie, fot. shutterstockOlejek goździkowy to jeden z najbardziej cenionych produktów roślinnych na świecie, fot. shutterstock
 1. Olejek goździkowy – co to takiego?
 2. Olejek goździkowy – co się w nim kryje?
 3. Właściwości prozdrowotne i upiększające olejku goździkowego
 4. Olejek goździkowy – czy taki bezpieczny?
 5. Czy warto stosować olejek goździkowy?

Olejek goździkowy – co to takiego?

Olejek goździkowy uzyskiwany jest metodą destylacji parą wodną. Do jego produkcji wykorzystuje się pąki kwiatów drzewa goździkowca, które występuje między innymi na Mauritiusie, Seszelach czy Zanzibarze. Gorszej jakości olejek otrzymywany jest ze szypułek i liści tego drzewa. Ma on jednak znacznie mniejszą zawartość substancji czynnych i bardzo często używa się go jako podróbkę tego naturalnego olejku.

Ten olejek eteryczny charakteryzuje się intensywnym zapachem. O jego zdrowotnych właściwościach wiedzieli już w czasach antycznych. Goździki były szeroko stosowane przez starożytne cywilizacje Indii i Chin, następnie dotarły do dalszych części świata, zaś do Europy przywędrowały dopiero w VII-VIII wieku. Do dziś są one stosowane w potrawach kuchni indyjskiej oraz chińskiej. Jest także wykorzystywany w produktach ułatwiających utrzymanie higieny jamy ustnej w dobrej kondycji oraz w wielu innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Co więcej, olejek goździkowy jest także stosowany do aromatyzowania artykułów spożywczych oraz do wyrobu perfum i kosmetyków.

Olejek goździkowy – co się w nim kryje?

Najcenniejszym surowcem znajdującym się w tym naturalnym olejku eterycznym jest eugenol oraz jego pochodny – acetyloeugenol, chociaż w nieco mniejszym stopniu niż ten pierwszy. W olejku goździkowym (z pączków kwiatowych) znajduje się od 78% do 95% zawartości tych substancji. Eugenol zalicza się do związków z grupy terpenów i to właśnie on nadaje mocy temu olejkowi eterycznemu. Wykazuje on silne działanie odkażające (antyseptyczne) oraz miejscowo znieczula.

Poza eugenolem, jego składzie znajdują się inne złożone substancje organiczne. Jednym z nich jest salicylan metylu charakteryzujący się silnym działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozgrzewającym. Olejek goździkowy to także bogactwo wielu witamin i minerałów, takich jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo oraz witaminy A i C. Olejek ten uważany jest za silny afrodyzjak.

Olejek goździkowy może zawierać śladowe ilości alkoholu metylowego (metanol), który jest toksyczny dla człowieka, doprowadzając nawet do śmierci. Jednak zwartość tej substancji jest znikoma, więc bez obaw możemy go stosować.
Do jego produkcji wykorzystuje się pąki kwiatów drzewa goździkowca, fot. shutterstock

Właściwości prozdrowotne i upiększające olejku goździkowego

Olejek goździkowy wykazuje działanie odkażające, dlatego też od dawna wykorzystuje się go w dentystyce jako środek dezynfekujący i znieczulający. Eugenol wchodzi w skład cementów dentystycznych. To także podstawowy składnik past do zębów i wszelkich płynów do płukania ust. Co więcej, wspomaga on także walkę z próchnicą. Niegdyś domowym sposobem na ból zęba było żucie goździków albo smarowanie bolącego miejsca niewielką ilością olejku goździkowego. Mocno rozcieńczony olejek może służyć również jako maść łagodząca objawy ząbkowania u niemowląt.
W związku z tym, że olejek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, a także chłodzące, bardzo często stosuje się go do udrażniania dróg oddechowych. Jest on bardzo pomocny w leczeniu wszelkich objawów zapalenia układu oddechowego: przeziębienia, kaszlu, astmy, zapalenia oskrzeli czy nawet gruźlicy. Natomiast żucie goździków wspomaga leczenie nie tylko bólu zęba i jamy ustnej, ale także obrzęków gardła. Dlatego też olejek goździkowy wchodzi w skład gum do żucia czy tabletek przeciwbólowych do ssania wspomagających kurację górnych dróg oddechowych.

Osoby, które zmagają się z trądzikiem powinny sięgnąć po olejek goździkowy. Wspomaga on pielęgnację skóry, a najlepiej stosować go w formie płynnej – aplikując go za pomocą suchej i czystej szmatki. Jest on także jednym ze składników produktów przeciwzmarszczkowych oraz kremów pod oczy. Olejek pobudza krążenie krwi, przez co sprawia, że nasza cera wygląda na zdrowszą, promienną oraz nabiera atrakcyjnego koloru. Co więcej, pobudza krążenie, a tym samym pomaga uporać się z problemem pomarańczowej skórki czyli cellulitu.

Doustne stosowanie olejku goździkowego wspomaga krążenie krwi w naszym ciele. Aromatyczne składniki zawarte w tym oleju, przede wszystkim eugenol,  potrafią redukować stężenie toksyn we krwi i stymulować działanie antyoksydantów w organizmie. Podkręcając metabolizm sprawia, że napięcie w naczyniach krwionośnych stopniowo się obniża. Takie działanie powoduje, że krew jest dotleniona, a co za tym idzie – wszystkie narządy wewnętrzne lepiej pracują. Poza tym olejek działa rozkurczowo, wiatropędnie, antyseptycznie i ściągająco w obrębie układu pokarmowego. Działa także odkażająco również w obrębie dróg moczowych.

Bardzo często kobiety w 1. trymestrze ciąży czerpią korzyści z jego cudownych właściwości. Spowodowane jest to tym, że olejek goździkowy skutecznie pomaga niwelować nudności i wymioty.

Stosowanie tego olejku eterycznego zalecane jest przy wszelkich bólach mięśni i stawów, a także przy występowaniu nerwobóli. Działa on rozgrzewająco i znieczulająco, ponieważ substancje w nim zawarte działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Co więcej, jego działanie wspomaga również kurację przy ukąszeniach owadów oraz ze względu na intensywny zapach – skutecznie odstrasza wszelkie insekty.

Olejek goździkowy ma także świetny wpływ na nasze samopoczucie, działa antystresowo i przywraca nam siły witalne. Jako afrodyzjak nie tylko działa relaksująco i odprężająco, ale także niweluje uczucie zmęczenia. Pomaga skoncentrować się i wspomaga sprawność umysłową. Inhalacje z olejkiem goździkowym pomagają leczyć problemy z bezsennością, a czasami nawet łagodzić objawy depresji.

Ten niezwykły olejek eteryczny wykorzystywany jest także w aromaterapii. Bardzo dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, miedzy innymi z bazyliowym, cynamonowym, różanym, cytrynowym, grejpfrutowym, lawendowym, miętowym, pomarańczowym czy muszkatołowym. Także w przemyśle perfumeryjnym, olejek ten jest często wykorzystywany.
Opracowanie własne
Suszone goździki, fot. shutterstock

Olejek goździkowy – czy taki bezpieczny?

Korzystając z bogatych właściwości olejku goździkowego, trzeba zachować ostrożność. Jest to dość silna mikstura, stosowana nawet w niewielkich ilościach może wywołać niepożądane skutki uboczne, jak alergie i podrażnienia. Dlatego też, przed jego aplikacją koniecznie trzeba go rozcieńczyć. W przypadku stosowanie wewnętrznego jego nadmierne użycie może skutkować zaburzeniami trawiennymi, zwłaszcza u dzieci, a w skrajnych przypadkach – zaburzyć pracę nerek i wątroby.

Olejek goździkowy może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego też cukrzycy powinni stosować go bardzo ostrożnie, a najlepiej najpierw warto skonsultować się z lekarzem. Osoby uczulone na goździki powinni całkowicie zrezygnować z jego stosowania.

Czy warto stosować olejek goździkowy?

Jeśli nie występują wyżej wymienione przeciwwskazania, to jak najbardziej powinno się go włączyć do codziennej pielęgnacji. Olejek goździkowy to prawdziwe dzieło natury. Dzięki niemu możemy nie tylko wspomóc codzienną pielęgnację, ale także złagodzić objawy lub całkowicie wyeliminować wiele przykrych dolegliwości zdrowotnych. Jest on powszechnie dostępny i kosztuje kilkanaście złotych. Olejek goździkowy obowiązkowo powinien znaleźć się w apteczce w każdym domu.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

 1. “https://www.healthline.com/health/clove-oil-toothache#caution”; data dostępu: 2020-01-17
 2. “https://www.healthline.com/health/clove-essential-oil#benefits”; data dostępu: 2020-01-17
 3. “https://www.everydayhealth.com/healthy-living/green-health/top-10-uses-clove-oil/”; data dostępu: 2020-01-17
 4. “https://food.ndtv.com/food-drinks/14-amazing-benefits-of-clove-oil-1669499”; data dostępu: 2020-01-17
 5. “https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-clove-oil.html”; data dostępu: 2020-01-17
 6. “https://www.doterra.com/US/en/blog/spotlight-clove-oil”; data dostępu: 2020-01-17
Ocena (3.6) Oceń: