Jak przekształcić plastikowe odpady w czyste paliwo?
„Do roku 2050 będziemy mieć więcej plastiku niż ryb” ‒ mówi Linda Wang, profesor inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Purdue.
Wang wraz z innymi naukowcami z Purdue ma rozwiązanie nie tylko tego plastikowego zagrożenia, ale także rosnącego zapotrzebowania na czystą energię.
Jej zespół opracował system chemicznej konwersji, który przekształca odpady z polipropylenu, który stanowi około jednej czwartej wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych ‒ w wysoce czystą formę benzyny.
W procesie wykorzystuje się wodę w stanie nadkrytycznym ‒ podgrzewaną do około 450 stopni Celsjusza ‒ w celu ugotowania plastikowych odpadów do oleju, wyjaśniają naukowcy. Przejście wody w stan nadkrytyczny trwa kilka godzin, ale dzięki temu powstaje olej, który można wykorzystać jako wysokooktanową benzynę lub olej napędowy. Można go również przekształcić w inne produkty, takie jak czyste polimery.
Naukowcy do tej pory przeprowadzili konwersję w warunkach laboratoryjnych, ale sugerują, że przyspieszenie procesu na skalę komercyjną jest możliwe i to w niedalekiej przyszłości.




