Zasłonak cynamonowy (Cortinarius cinnamomeus) - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki pieczarkowce zasłonakowate zasłonak Zasłonak cynamonowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Zasłonak cynamonowy (Cortinarius cinnamomeus)

Nazywana/y także: bedłka cynamonowa, cynamonka, skórzak cynamonowy
Zasłonak cynamonowy
Spis treści
Wstęp

Zasłonak cynamonowy jest grzybem niejadalnym. Nazwa gatunku sugeruje jego zabarwienie kapelusza, które u innych gatunków z rodziny zasłonakowatych może niewiele się różnić.
Sezon

 

Zasłonak cynamonowy pojawia się w sierpniu i występują do grudnia.
Występowanie

 

Zasłonak cynamonowy wyrasta w rozproszonych grupach, rzadko pojedynczo. Spotykany na kwaśnych glebach w lasach iglastych i mieszanych oraz terenach ruderalnych (pobocza ulic, autostrad, wysypiska śmieci, torowiska kolejowe). Często w towarzystwie mchów. Grzyb rozpowszechniony w Europie, ale występuje licznie także w Ameryce Północnej i Azji.
Wygląd

Młode kapelusze zasłonaka cynamonowego są wypukłe. Po jakimś czasie ulegają spłaszczaniu. Na środku widoczny niewielki garbek. Osiągają od 2 do 7 cm średnicy. Osłonka młodego owocnika jest cynamonowa. Kapelusz czerwono-brązowy, miejscami, przy brzegu żółtawy.

Blaszki zasłonaka cynamonowego początkowo okryte zasnówką koloru żółtego. Blaszki cienkie, żółte. Stopniowo ciemniejące do koloru rdzawego. Mogą być ząbkowane.

Trzon żółto-brązowy, pusty, do 9 cm wysokości 0,7 cm szerokości. W dolnej części może występować pozostałość osłony w postaci czerwono-brązowych włókienek.

Miąższ żółtobrązowy. Zapach słabo „rzodkiewkowy”. Smak gorzki, nieprzyjemny.

Zarodniki zasłonaka cynamonowego z widocznymi brodawkami. Kształt od elipsoidalnego do migdałowatego. Kolor brązowo-rdzawy.

Właściwości

Zasłonak cynamonowy prawdopodobnie zawiera orellaninę, która powoduje uszkodzenia i zaburzenia czynności nerek.
Zastosowanie

Zasłonak cynamonowy to gatunek symbiotyczny. Spotykany obok świerków, brzóz.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments