3 kroki do odpowiedzialnej mody w Twojej szafie
Środowisko wspierać można na różne sposoby. Mniejsze zużycie plastiku, transport publiczny zamiast auta… A gdyby tak w Twojej szafie rozgościła się odpowiedzialna moda? Sprawdź, na jakie działania postawić, by Twoja garderoba stała się bardziej zrównoważona.
Minimalizm może Ci sprzyjać
Stajesz przed szafą pełną rzeczy i masz poczucie, że nie wiesz, w co się ubrać? Być może to zbyt duży wybór utrudnia Ci podjęcie decyzji. Zdarza się, że w gąszczu rzeczy trudno znaleźć to, co najbardziej Ci służy. Dobrze więc zacząć od rzetelnego przeglądu całej zawartości szafy. Jeśli to zadanie Cię przeraża, podziel je na mniejsze części, np. na raz zajmując się tylko jedną wybraną kategorią. Zdecyduj, które elementy garderoby rzeczywiście Ci służą, a które niepotrzebnie zajmują miejsce na półkach, bo nie zakładasz ich od kilku lat. Nie bój się z nimi rozstać (o tym więcej w dalszej części artykułu).
Dokonując selekcji, zastanów się, jak poszczególne rzeczy komponują się z pozostałymi. Dobrze, by pasowały choć do kilku innych. Dobierając zawartość szafy w przemyślany sposób, możesz dążyć do stworzenia tzw. kapsułowej garderoby, bazującej na rzeczach, które łatwo ze sobą łączyć. W ten sposób jest szansa, że ograniczysz liczbę ubrań, jednocześnie zachowując ich funkcjonalność i różnorodność. Podobny klucz przyjmij będąc na zakupach – zastanów się, czy dana rzecz pozwoli Ci na stworzenie ciekawej stylizacji w zestawieniu z ubraniami, które są już w Twojej szafie. Takie podejście pomoże też w minimalizowaniu impulsywnych zakupów – z korzyścią dla Twojego portfela i planety. Na co dzień za to oszczędzisz czas na wybór stroju.
Dbaj o swoje ubrania
Gdy w garderobie pozostały już Twoje ulubione rzeczy, zadbaj o to, by mogły Ci służyć jak najdłużej. Odpowiednia pielęgnacja ubrań to klucz do ich długowieczności, a zarazem przejaw zrównoważonego stylu życia. Podstawą jest uważność na wytyczne dot. prania, znajdujące się na metce. Weź też jednak pod uwagę m.in. takie kwestie jak właściwe suszenie czy przechowywanie. Zadbaj o odpowiednie wieszaki lub ochronne pokrowce, aby zapobiec deformacji ubrań i chronić je przed kurzem. Wiedz jednak, że nie dla każdej rzeczy wieszak będzie najlepszym wyjściem – nie powinny na nich być przechowywane np. swetry. Między innymi tego typu ciekawostki, a także praktyczne porady dot. pielęgnacji ubrań firma odzieżowa LPP (właściciel marek takich jak Sinsay, Reserved, Mohito, Cropp czy House) przybliżała w ramach swojej kampanii edukacyjnej pod hasłem „Dbaj o ubranie”. Na stronie inicjatywy (dbajoubranie.pl) znajdziesz też inspiracje i podpowiedzi dot. naprawiania i przerabiania różnych elementów garderoby.
Odpowiedzialna moda – odpowiedzialne pożegnanie
A co z rzeczami, które po selekcji nie pozostały w Twojej garderobie? Jeśli masz smykałkę do rękodzieła, spróbuj upcyklingu. W myśl tej koncepcji Twoje stare spodnie, bluzki czy T-shirty mogą przeobrazić się w nowe przedmioty, takie jak np. torby czy ozdobne poszewki na poduszki, dając materiałom drugie życie. To nie rozwiązanie dla Ciebie? Sprawdź, czy ubrania nie przydadzą się komuś z Twojego najbliższego otoczenia. Możesz też rozważyć udział w wymianach typu clothes swap lub oddanie ich do organizacji charytatywnych, jeśli mają takie zapotrzebowanie. Przekazywanie używanej odzieży z dowolną metką umożliwia też wspomniana wcześniej firma odzieżowa LPP w salonach swoich marek (Reserved, Sinsay, Cropp, House i Mohito). Takie ubrania w dobrym stanie trafiają do osób w kryzysie bezdomności – podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, a pozostałe zostają przetworzone, wspierając gospodarkę cyrkularną. Mając świadomość, że robisz coś dobrego, łatwiej pożegnać się z niepotrzebnymi rzeczami, prawda?
Dbałość o środowisko na wielu płaszczyznach idzie w parze z codziennymi, małymi wyborami. Również odpowiedzialna moda wiąże się z większą uważnością na niepozorne decyzje – co trafia do Twojej szafy i w jaki sposób z nią się żegna.
art. sponsorowany






