Najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci w wieku przedszkolnym | ekologia.pl
Ekologia.pl Kobieta Dziecko Najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci w wieku przedszkolnym

Najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci w wieku przedszkolnym

Komponowanie jadłospisu dzieci to bardzo ważne zadanie zarówno dla rodziców, jak i wszystkich innych osób odpowiedzialnych za żywienie najmłodszych. Niestety, łatwo popełnić błędy w czasie planowania dziecięcego menu. Zobacz, jakich błędów warto unikać podczas przygotowywania jedzenia dla przedszkolaków!

dziecko

fot. kievstock/shutterstock.com
Spis treści

Zbyt mało warzyw w diecie dzieci

W jadłospisie przedszkolaków zwykle nie brakuje owoców. Maluchy spożywają je pod wieloma różnymi postaciami. Jednak warzywa zwykle lądują na talerzach dzieci pod postacią zupy lub jarzynki do obiadu. Warto przełamać ten schemat i proponować maluchom jarzyny na śniadanie, np. do wytrawnych omletów, do kanapek (np. w postaci pasty lub dodatku), serwować je na przekąskę i na kolację. Zamiana niezdrowych słonych paluszków lub chipsów na chrupiącą słodką marchew, cząstki selera naciowego lub kawałki kolorowej papryki to sposób na dostarczenie dzieciom cennych witamin, mikroelementów i błonnika. Przy okazji jest to świetne urozmaicenie diety i codzienna dawka węglowodanów, które na długi czas dają energię.

Monotonna dieta dziecka 

Kilkulatki idące do przedszkola korzystają ze stołówki, w związku z czym jest to czas, gdy maluch spożywa posiłki w domu i poza nim. Warto wystrzegać się wtedy błędu polegającego na regularnym podawaniu tych samych potraw, które malec lubi i zwykle chętnie je zjada. Takie postępowanie może wydawać się kuszące, zwłaszcza gdy nie masz pewności czy przedszkolak zjada w placówce wystarczająco duże porcje i obawiasz się tego, że będzie głodny. Podanie w domu ulubionej potrawy wydaje się być świetnym rozwiązaniem, jednak niesie ze sobą ryzyko, że do codziennego jadłospisu wkradnie się monotonia.

 

Spożywanie urozmaiconych posiłków to jeden ze zdrowych nawyków żywieniowych – mówi w rozmowie z nami przedstawiciel serwisu Allecco.pl. Podążając za przykładem opiekunów dzieci przejmują pewne przyzwyczajenia takie jak spożywanie ciepłych śniadań, jedzenie zupy, dodawanie warzyw do posiłków. Mogą też próbować naśladować swoich rówieśników i np. odmawiać potraw, które kolega lub koleżanka uzna za niesmaczne. Warto podawać dzieciom kolorowe posiłki skomponowane z różnych składników – mięsa, ryb, jaj, nabiału, warzyw i owoców. Korzystaj też z produktów mlecznych fermentowanych, kiszonek, roślin strączkowych i nasion oraz orzechów. Warto przełamywać monotonię na talerzu. Gdy na talerzu pojawi się coś nowego, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaciekawiony maluch po to sięgnie.

Zbyt dużo przekąsek w diecie przedszkolaka

Obecność przekąsek w jadłospisie kilkuletniego dziecka powinna być kontrolowana przez opiekunów. Zbyt duża ilość małych posiłków może sprawić, że dziecko nie będzie miało apetytu i nie zje obiadu lub zrezygnuje z kolacji. Inną konsekwencją jest nieodpowiednie zbilansowanie diety – kilkulatek może otrzymać zbyt mało białek i tłuszczu, a za dużo węglowodanów. Ważne jest też to, co proponujesz maluchowi. Zamiast batonika, ciastek lub słodkiej bułki warto sięgnąć po kawałek tortilli z rybą, cząstki warzyw z pastą z roślin strączkowych lub garść orzechów i banana lub jabłko.

Nieodpowiednie napoje dla kilkulatka

Małe dzieci często odczuwają pragnienie. Jednak to, co piją, ma spore znaczenie dla ich zdrowia. Błędem jest częste podawanie kilkulatkowi słodzonych napojów gazowanych, soków i koktajli mlecznych z dodatkiem cukru, słodzonej herbaty, kakao, a nawet soków owocowych. Najlepiej gasić pragnienie przegotowaną wodą. Warto zawsze mieć ją pod ręką, by maluch mógł w ten sposób naturalnie ugasić pragnienie. Dobrym wyborem będą też herbatki owocowe, woda z owocami, słabe kakao naturalne, mleko i napoje na bazie jogurtu lub kefiru. Ilość soków owocowych w diecie należy dostosować do wieku dziecka. Najlepiej dodatkowo rozcieńczyć je wodą przed podaniem.

 

Dostarczenie rosnącemu organizmowi niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach w taki sposób, by dzieci zjadły posiłek ze smakiem to często nie lada wyzwanie. Zapamiętaj nasze wskazówki i spróbuj tak komponować dietę kilkulatka, by wystrzegać się błędów popełnianych najczęściej.

art.sponsorowany

4.7/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments