Przypływ „kulturalnej energii” czyli Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przyjazny środowisku.
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie rozwija się i idzie do przodu razem z postępem technologicznym. Już niedługo będzie witać swoich Widzów w nowoczesnej siedzibie, a już teraz informuje o swojej ofercie kulturalnej poprzez gablotę oświetloną energią odnawialną dzięki instalacji fotowoltaicznej. Ta mała elektrownia słoneczna pokazuje, że możemy mieć pozytywny wpływ na środowisko.
Jak to działa?
Źródłem prądu elektrycznego są cztery krzemowe panele fotowoltaiczne o mocy 180W każdy. Wytworzona ze słońca i światła dziennego w ciągu dnia energia elektryczna magazynowana jest w baterii akumulatorów żelowych charakteryzujących się długim okresem użytkowania. Parametry systemu zostały tak dobrane, aby 7,5 godzinne naświetlanie paneli fotowoltaicznych zapewniło energię do zasilania gablot reklamowych na okres 12 godzin.
Jako źródło światła w gablotach zastosowano kolejną nowość – energooszczędne niskonapięciowe świetlówki oparte na elementach półprzewodnikowych, diodach LED. Źródła światła tego typu charakteryzują się żywotnością powyżej 35000 godzin. Zastosowanie niskonapięciowych źródeł światła pozwoliło zaoszczędzić dodatkowe kilkanaście procent energii elektrycznej, która byłaby tracona z powodu mniejszej od jedności sprawności każdego układu przetwarzania napięcia.
Pierwszy „Kulturalny panel słoneczny” w kraju
Idea projektu powstała w 2009 roku. Z pomysłem „kulturalnego wykorzystania energii słonecznej” teatr zwrócił się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Inicjatywa została pozytywnie przyjęta. Za innowacyjne podejście do ekologii projekt pn. „Kulturalny panel słoneczny” otrzymał dofinansowanie. Od początku listopada 2010 r. obiekt może cieszyć się podświetlonymi gablotami, nie martwiąc się o rachunki oraz zły wpływ na środowisko. „Kulturalny panel słoneczny” to pierwsza w Olsztynie tego typu inwestycja. Jest to też rozwiązanie pionierskie wśród instytucji kulturalnych w Polsce. Można mieć nadzieję, że zapoczątkuje to nurt proekologiczny w kraju. Można przecież kształtować dobre postawy życiowe nie tylko na scenie, ale też poza nią – będąc żywym przykładem.