Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Jak pomóc zwierzętom przetrwać srogą zimę?

Jak pomóc zwierzętom przetrwać srogą zimę?

Zima to szczególnie trudny czas w egzystencji zwierząt. Silne mrozy i obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Skazane na chłód, nierzadko miejscem ich życia jest rozpadająca się buda lub kawałek gołego betonu… Gdy my korzystamy z uroków zimy, one walczą o przetrwanie.

Jak pomóc przetrwać zwierzętom srogą zimę

ganusik13/envato
Spis treści

Dla zwierząt zima, to czas walki o przetrwanie. Cześć zwierząt emigruje, uciekając przed głodem i chłodem, inne zapadają w sen zimowy lub hibernację, do minimum ograniczając swoją aktywność. Są wreszcie takie, które pozostają aktywne, chociaż drastycznie zmieniają dietę lub tryb życia. Dzikie zwierzęta mają swoje naturalne sposoby przetrwania tego trudnego okresu, a zwierzęta domowe? Mimo iż ich sierść zimą staje się grubsza i gęstsza, zmniejszają aktywność fizyczną i szukają  zacisznych miejsc, gdzie nie będzie wiało i padało.

Zwierzęta domowe, jak sama nazwa wskazuje, żyjące w naszym otoczeniu, tak jak i my w niskich temperaturach wymagają specjalnego traktowania. A nie wszystkim zwierzętom dane jest wygrzewać się w cieple naszych domostw.

„Ogrzej zwierzęta zimą”

Co roku z takim apelem zwraca się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które ratuje setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia. Jak sprawić, by tych interwencji było jak najmniej? Zdaniem TOZ-u wystarczy trzymać się kilku prostych wskazówek. W przypadków zwierząt trzymanych na podwórkach należy sprawdzić między innymi stan budy dla psa i odpowiednio ją przygotować. Zwierzęta przebywające w niskich temperaturach potrzebują dodatkowych porcji jedzenia, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Najlepiej, aby jedzenie było wysoko energetyczne i  zawierało dużo białka. TOZ zwraca uwagę, że brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu – dlatego należy zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów i zapewnić mu większą dawkę aktywności.

Domki dla kotów

Należy też pamiętać o kotach wolno bytujących w miastach. Możemy im pomóc, robiąc proste budki. – Najlepszym materiałem są kartony obłożone zawiązanym workiem na śmieci. W tak przygotowanym kartonie wystarczy wyciąć dziurę i włożyć do środka trochę słomy – tłumaczy Anna Wypych, szefowa ośrodka Koteria. Mówi się, że koty są niezależne i chodzą własnymi ścieżkami, a ścieżki te często prowadzą do naszych piwnic. Dlatego dobrym pomysłem może być np. wykorzystanie starego koca i urządzenie np. w blokowej piwnicy legowiska dla jakiegoś kota.  Jednak tu pojawia się problem, niektóre spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zamykają okienka w piwnicach tak, żeby zwierzęta nie mogły wchodzić do budynków. Tymczasem to właśnie w piwnicach koty znajdują często schronienie w zimowe noce.

Zwróćmy też uwagę na koty, które podczas chłodów lubią się ogrzewać w pobliżu ciepłych samochodów i często zasypiają na ciepłym silniku lub w okolicach kół. Dlatego przed odpaleniem auta należy obejrzeć go z każdej strony i postukać w maskę, aby wypłoszyć ogrzewające się zwierzę.

Fot. Fundacja Czarna Owca Pana Kota

Dokarmiajmy ptaki

Nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Mieszkańcy miast powinni przypomnieć sobie, że mają za oknami parapety, na których można ustawić karmniki dla wróbelków i sikorek. Ptaki z gatunków migrujących nie są przystosowane do szukania pokarmu pod śniegiem i mogą sobie z tym zupełnie nie radzić. Dlatego bardzo ważne jest, by nie karmić ptaków cały rok, a tylko wtedy gdy jest mróz, a ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu. „Szczególnie niewielkie ptaki, np. sikorki, nie mają siły wykopywać pokarmu spod śniegu. Warto wtedy podawać im w karmnikach ziarno, bo w wielu przypadkach może uratować im życie.” – powiedziała w wywiadzie dla Ekologia.pl Magda Zadrąg z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Na ratunek bocianom

Co roku kilkadziesiąt bocianów pozostaje na zimę w Polsce? Głównie są to ptaki słabe i chore, które nie mogły udać się w długą podróż do Afryki. Jak im pomóc?

„Bociany, jeśli są zdrowe i najedzone, w ogóle nie potrzebują ingerencji człowieka. Powinniśmy zimą zostawić je w spokoju” – mówi Krzysztof Konieczny z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Co innego, kiedy widzimy, że ptak ma chore skrzydło czy utyka na nogę. Taki bocian za zgodą odpowiednich władz (np. regionalnej dyrekcji ochrony środowiska) powinien zostać odłowiony i przeniesiony do azylu dla ptaków zajmującego się ochroną dzikich zwierząt – informuje ekspert.

Jeśli znaleźliśmy rannego lub chorego bociana, najlepiej zadzwonić na infolinię 0 801 BOCIAN (tel. 0 801-26-24-26). Jest to punkt informacyjny powołany przez PTPP „pro Natura. Dowiemy się tam, w jaki sposób pomóc znalezionemu ptakowi, gdzie znajduje się najbliższy azyl, do którego będzie mógł on zostać przewieziony, a także – uzyskamy odpowiedzi na interesujące nas kwestie związane z ochroną bocianów i ich gniazd.

karmnik dla ptaków

Fot. Lara-sh/envato

Schroniska apelują o pomoc!

Zwróćmy też uwagę na zwierzęta pozostające w schroniskach. Pracownicy schronisk dla zwierząt proszą o pomoc – czekają na koce, pledy do ocieplenia bud, grzejniki i karmę. Azyle w Celestynowie i Józefowie proponują nietypową formę adopcji i stworzenie tzw. domów tymczasowych. Adopcja polega na tym, że zwierzaka można przygarną na kilka dni lub tygodni. Zdaniem pracowników schronisk jest to rozwiązanie, które ma pomóc przetrwać zwierzętom, szczególnie tym krótkowłosym, najwyższe spadki temperatury – podaje „Rzeczpospolita”.

I na koniec TOZ zwraca uwagę, że zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy – o ile spotkamy potrzebującego podczas mrozu psa lub kota pamiętajmy o telefonie do właściwego urzędu. Sygnały można także zgłaszać do straży dla zwierząt (22 353 50 60) czy Animal Rescue (602 737 715).

 

4.7/5 - (23 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zacznijmy od tego że tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna. Więc nie popadajmy w paranoję. Nadmiar czułości jest tak samo szkodliwy jak znieczulica…

Zwierzęta, które nie są w zamknięciu łatwiej sobie coś upolują, a o te w gospodarstwie trzeba zadbać. Na przykład moje bydło dostaje w zimie wodę w poidłach mrozoodpornych: https://www.horizont.com.pl/dla-rolnictwa/promocje/item/5379-poidlo-kulowe-mrozoodporne-polytherme-z-dwoma-kulami. Jest wiele gadżetów, które ułatwiają hodowlę zimą na szczęście.

Ankieta pokazała dobitnie stosunek mieszkańców miast do kotów wolno żyjących:( Myślę, że powrót dżumy, listeriozy i innych odgryzoniowych chorób dobrze by zrobił na świadomość społeczeństwa.
Brak mi słów:(

Ja pomagam zwierzętom oddając swój jeden procent podatku na stowarzyszenia takie jak Otoz. Dzięki takim organizacjom nasi mali przyjaciele mogą przetrwać każdą porę roku. Niestety nie da się pomóc wszystkim, ale im więcej ludzi się w to zaangażuje, tym więcej może otrzymać pomoc.

https://www.wirtualneschronisko.pl/artykuly/jak-pomoc-zima-bezdomnym-zwierzakom

jak

Wpuszczać je do piwnic, stodół, szop. Dokarmiać odpowiednim pokarmem, budować karmniki dla ptaków.

kochani podawajcie swoje adresy ,gdzie mozna paczke z pokarma przeslac.Pozdrawiam.Stubba