ELEKTROWNIE WODNE W POLSCE. ELEKTROWNIA WODNA.
Ekologia.pl Środowisko Alternatywne źródła energii: biomasa, wiatraki, energia geotermalna, kolektory słoneczne Małe elektrownie wodne

Małe elektrownie wodne

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Energetyczne zasoby wodne w Polsce są niewielkie ze względu na niezbyt obfite i niekorzystnie rozłożone opady, dużą przepuszczalność gruntów i niewielkie spadki terenów. Największa koncentracja zasobów wody ma miejsce w dorzeczu Wisły – ok. 68% i Odry oraz rzek przymorza.

Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne, długi okres budowy i niekorzystny wpływ na środowisko atrakcyjność wielkich systemów jest niska. Natomiast rozwija się dział energetyki wodnej o małych mocach jednostkowych, tzw. małe elektrownie wodne budowane są przeważnie na istniejących stopniach wodnych.

Małe elektrownie wodne buduje się  często na terenach górzystych, gdzie występuje dużo opadów. Jezioro lub zbiornik wodny gromadzi wodę wysoko ponad elektrownią. Ilość potencjalnej energii zależy od wysokości spadku wody. Elektryczność powstaje dzięki poruszaniu przez wodę urządzenia zwanego turbiną, połączonego bezpośrednio z prądnicą.

Przykładem małej elektrowni wodnej,  jest elektrownia powstała w Namyślinie  już w 1998 roku. Do jej budowy wykorzystano zaniedbany stopień wodny na odnodze rzeki Myśli o wysokości 2,9 m.
Obecnie w elektrowni czynne są dwie turbiny rurowe śmigłowe o mocy docelowej 2 x 60 kW.
Średni przepływ wody przez elektrownię wynosi 4,6 m3 na sekundę.

Źródło: ise.pl; namyslin.net.pl

4.6/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Źle napisałem krótki

Można trochę dłużej to rozpisać ale dobrze że kurtki daje 5

Źle napisałem krótki