Największe psy na świecie – rasy, które budzą respekt od pierwszego wejrzenia
Trudno uwierzyć, że półtorakilogramowa chihuahua i sześćdziesięciokilogramowy rottweiler to rzeczywiście ten sam gatunek zwierzęcia. Największe psy na świecie wyhodowane zostały jednak w ściśle określonym celu – do pracy. Dziś mają miliony miłośników, którzy cenią sobie silną postawę, zdolności atletyczne i dumny wygląd pupilów. Które rasy psów są największe?
Duże psy nie są dobrym wyborem dla każdego. Dojrzewają i rozwijają się one powolniej niż małe psy i są bardziej narażone na problemy ze stawami. Potrzebują też więcej miejsca – w budzie, domu, aucie i na podwórku, a ich potrzeby spacerowe mogą przewyższać entuzjazm rekreacyjny sporej części ludzi. Największe psy są też bardziej kosztowne – począwszy od ilości karmy, a skończywszy na opiece weterynaryjnej. W przeciwieństwie do najmniejszych ras bezwzględnie wymagają też tresury od młodego wieku, ze względu na ryzyko, jakie stwarzają dla otoczenia swoimi rozmiarami i siłą.
Które psy są największe na świecie?
Mastif angielski
Za największe psy na świecie dość jednoznacznie uznaje się mastify, które żyły w Europie i Azji już przed trzema tysiącami lat. Mastif angielski to najbardziej imponujący przedstawiciel tej rodziny, większy i cięższy od wilków, a więc jednoznacznie ogłoszony największym żyjącym psowatym. Jego masywne ciało jest szerokie, poniekąd kwadratowe i dość długie. W kłębie samce mierzą minimum 76 cm i mogą ważyć nawet 113 kg, choć zdarzali się i więksi rekordziści – aż do 150 kg.
Rasa pochodzi od psów hodowanych przez Rzymian na terytorium Wielkiej Brytanii i najprawdopodobniej była krzyżowana z alpejskimi mastifami. Na początku XIX w. opisana została w bardzo poetycki sposób przez angielskiego historyka Sydenhama Edwardsa: „Czym lew jest dla kotów, tym mastif jest dla psów”. I trudno coś więcej dodać w tym zakresie.
Dog niemiecki
Najwyższą rasą psów na świecie jest dog niemiecki, wywodzący się, jak sama nazwa wskazuje, ze średniowiecznych Niemiec. Tamtejsza szlachta wykorzystywała silne giganty do polowań na jelenie, dziki i niedźwiedzie. Dogiem był również największy jak dotąd pies świata, Zeus, który mierzył 112 cm w kłębie i był w stanie pić wodę prosto z kuchennego zlewu! Typowe niemieckie dogi sięgają jednak zwykle 76-90 cm i ważą 50-82 kg. Szerokie w piersi i wąskie w biodrach, reprezentują dumny, elegancki typ postawy, której uroku dodają opadające trójkątne uszy. Rasa uważana jest przy tym za bardzo towarzyską i pogodną, a ku uciesze potencjalnych właścicieli występuje w szerokiej gamie umaszczenia, łącznie z niebieskim i biało-czarnym.
Tosa Inu
Mało znaną, ale imponującą wielkością rasą psów jest Tosa Inu. Wyhodowana w Japonii z myślą o psich walkach, do dziś jest tam wykorzystywana w kontrowersyjnych, choć legalnych zapasach – psy nazywa się wręcz „sumo”. W wielu innych krajach świata samo posiadanie pupila rasy Tosa jest jednak zakazane ze względu na zagrożenie, jakie może stwarzać dla otoczenia.
Tosy hodowane poza Japonią mają wysokość od 62 do 82 cm i ważą nawet do 90 kg. Są bardzo masywne, krótkowłose, z kwadratową głową i opadającymi uszami. Mimo wojowniczej renomy, odpowiednio wychowane bywają doskonałym stróżami, chwalonymi za stoicyzm i cierpliwość.
Wilczarz irlandzki
Z dogami niemieckimi o miano najwyższych psów rywalizują należące do rodziny chartów wilczarze irlandzkie. Wzmianki o nich pojawiają się już w XVI-wiecznych tekstach, a ich nazwa odzwierciedla pierwotne zastosowanie – mocarne psych wykorzystywano przede wszystkim do pozbywania się wilków. W XIX w., po zabiciu ostatniego wilka w Irlandii (przez psy) wilczarze doczekały się swoistego rebrandingu i stały się maskotką irlandzkiej gwardii.
Wysokie na 81-86 cm, ważą powyżej 55 kg i cechują się szczupłą sylwetką o długich łapach i dłuższej, sztywnej sierści i nieugładzonym wyglądzie. Za młodu są bardzo energetyczne i nieskoordynowane, ale później wyrastają na łagodne giganty i wspaniałych pupilów.
Bernardyn
Pośród największych psich ras nie może zabraknąć bernardynów, czyli dzielnych ratowników z włosko-szwajcarskich Alp. Silne, masywne i pokryte gęstą, długą sierścią, mają na swoim koncie setki ocalonych żyć, ale dziś są przede wszystkim rodzinnymi pupilami.
Życie z bernardynem nie jest jednak łatwe, gdyż sięga on do 90 cm wysokości i może ważyć dużo ponad 80 kg – rekordzista według BBC miał nawet 167 kg! Masywna głowa ma łatwo rozpoznawalne trójbarwne umaszczenie i głęboko osadzone oczy, które nadają psu nieco nostalgicznego charakteru. Psy te słyną z siły, wytrzymałości oraz wrodzonego zmysłu kierunku.
Nowofundland
Do dużych, a w zasadzie ogromnych psów pracujących należą także nowofundlandy pochodzące ze wschodniej prowincji Kanady. Pierwotnie służyły one przede wszystkim rybakom Nowej Fundlandii i spełniały funkcje ratowników wyciągających ludzi z wody. Rasa potrafi bowiem świetnie pływać dzięki wrodzonej sile i połączonym błonami palcom, a na dodatek posiada niezwykle gęste, podwójne futro, które doskonale izoluje przed zimnem i posiada właściwości wodoodporne.
Nowofundlandy z całym swym owłosieniem ważyć mogą nawet 90-120 kg, a wysokością dorastają 56-76 cm. Są więc raczej masywne niż wysokie, a choć najczęściej bywają czarne, standardy kynologiczne dopuszczają również brązowe, szara i czarno-białe umaszczenie.
Boerboel
Niekoniecznie wysoki, ale bardzo masywny jest również boerboel, czyli mastif południowoafrykański. Rasa wyhodowana została na potrzeby farmerów w Południowej Afryce – zarówno w celu obrony położonych na uboczach posiadłości, jak i dla polowań na pawiany oraz lamparty. Pies odznacza się wyjątkowo silną strukturą kości, rozwiniętą muskulaturą oraz dużą głową z krótkim pyskiem. Ceniony jest przede wszystkim dla wyjątkowej odwagi w obliczu zagrożenia i do dziś stanowi jednego z najefektywniejszych stróżów domostw. Boerboely w kłębie sięgają ok. 60-66 cm, ale potrafią ważyć aż 68-91 kg.
Leonberger
Mniej znaną rasą dużych psów są leonbergery – sympatyczne, górskie psy wyhodowane w niemieckim regionie Badeni-Wirtembergii. Największe osobniki ważą nawet do 77 kg, ale średnia waga psów wynosi ok. 66 kg, suczek zaś 52 kg. W kłębie leonbergery sięgają 70-75 cm w zależności od płci, którą wyjątkowo łatwo jest rozpoznać po budowie: samce posiadają bardzo silną, muskularną sylwetkę z szeroką piersią; samice są zaś smukłe, jak na płeć piękną przystało.
Rasa jest wyjątkowo urocza dzięki długiej, podwójnej sierści, która kojarzy się z rozkosznym pluszakiem. Jest ona nie tylko ciepła i miła w dotyku, ale również wodoodporna, a leonbergery, podobnie jak nowofundlandy, doskonale sprawdzają się w roli ratowników wodnych. Przede wszystkim są zaś niezwykle cenionymi psami rodzinnymi, niezwykle inteligentnymi i przyjaznymi dzieciom.
Mastif neapolitański
Ze słonecznej Italii pochodzi kolejna rasa mastifów, zwana neapolitańską. Te ogromne psy znane są przede wszystkim ze swojej „za dużej” skóry, która zwisa ciężkimi fałdami, zwłaszcza w obrębie głowy i pyska. Sierść jest zwykle czarna, stalowa lub szara, choć toleruje się również inne odcienie. Psy mogą mierzyć 65-75 cm w kłębie i ważyć ok. 50-70 cm.
Choć rasa powstała z przeznaczeniem obronnym, mastify neapolitańskie znane są ze swojego spokoju, przyjazności i ogólnego lenistwa. Są psami z natury mało energicznymi, więc preferują leżenie raczej niż skoki i biegi. Rozwijają za to bliskie i czułe relacje ze swoją ludzką rodziną.
Kangal
Kangal to inaczej turecki pies pasterski, pochodzący ze wschodniej części Anatolii, z okolic miasta Kangal. Wyhodowany został ściśle w celu strzeżenia stad owiec przed atakami wilków i innych drapieżników. Okazał się na tyle skuteczny, że wyeksportowano go również do wielu krajów afrykańskich, gdzie z powodzeniem radzi sobie z zakusami gepardów.
Kangale to psy wysokie, sięgające nawet 70-80 cm w kłębie. Nie są przesadnie masywne, dzięki czemu są zwinne i rozwijają szybkości do 56 km/h. Krótka sierść jest wyjątkowo gęsta i zapewnia doskonałą ochronę przed chłodem i gorącym słońcem, zabezpieczając też psa przed wodą i śniegiem. Ponoć nawet wilki mają problem z jej przegryzieniem!
- “Top 20 Largest Dog Breeds” Meera Pal, https://www.forbes.com/advisor/pet-insurance/pet-care/largest-dog-breeds/, 22/08/2024;
- “18 Giant Dog Breeds” Purina, https://www.purina.co.uk/find-a-pet/articles/dog-types/breed-size/biggest-dog-breeds, 22/08/2024;
- “Top 10 Largest Dog Breeds In The World” Juan Salazar, https://spotpet.com/blog/breed-tips/10-largest-dog-breeds, 22/08/2024;
- “12 of the Biggest Dog Breeds in the World” Sharise Cunningham, https://animals.howstuffworks.com/pets/biggest-dog-in-world.htm, 22/08/2024;
- “9 of the World's Largest Dog Breeds” Jaymi Heimbuch, https://www.treehugger.com/worlds-largest-dog-breeds-4864340, 22/08/2024;