Oddychająca tkanina do zadań specjalnych
Poliester obustronnie zmodyfikowany dwutlenkiem tytanu można przekształcić w złożoną technologicznie nowoczesną tkaninę, która aktywnie będzie wydalać wodę wyłącznie w jednym kierunku. Tego typu materiał z jednej strony będzie zawsze suchy, a z drugiej wilgotny – informuje „Journal of Materials Chemistry”.
W XXI wieku nikogo specjalnie nie dziwi określenie „oddychająca tkanina”. Jest to termin stosowany do opisania nowoczesnych syntetycznych materiałów stosowanych w przemyśle odzieżowym, głównie do produkcji odzieży sportowej lub turystycznej. Zaletą odzieży uszytej z tego typu materiałów jest możliwość odprowadzania wytwarzanej podczas wysiłku fizycznego wilgoci (potu) z powierzchni skóry i wydalania na zewnątrz bluzy, czy też kurtki. Dzięki temu skóra pozostaje zawsze sucha, a osoba uprawiająca sport nie ma nieprzyjemnego poczucia chłodu.
Większość dziś oferowanych „oddychających” produktów odzieżowych jest uszyta z tkanin, które transportują wodę z jednej strony na drugą – dzięki różnicy temperatur lub gradientowi stężenia różnych związków chemicznych.
Naukowcy z Deakin University (Australia) opracowali poliestrową tkaninę, która potrafi aktywnie i jednokierunkowo transportować wodę z jednej strony materiału na drugą. bez względu na temperaturę czy skład chemiczny cieczy.
Poliester pokryto obustronnie cienką warstwą dwutlenku tytanu (TiO2) i organosilanów, uzyskując silnie hydrofobową (odpychającą wodę) powierzchnię. Następnie, jedną stronę materiału naświetlano ultrafioletem (UV). Aktywowany światłem ultrafioletowym TiO2 indukował reakcję chemiczną w warstwie modyfikującej, która stawała się hydrofilowa, czyli wodolubna.
W konsekwencji tych działań, jedna strona tkaniny była hydrofilowa , a druga – silnie hydrofobowa (wodowstrętna). W takich warunkach, kropla wody, która spadała na powierzchnię hydrofobową natychmiast była przepychana przez tkaninę na hydrofilową stronę poliestru. Przenikanie wody w odwrotnym kierunku nie było możliwe.
Według naukowców, nowy „oddychający” poliester powinien niebawem trafić do produkcji, gdyż znacznie przewyższa swymi właściwościami dotychczas oferowane tkaniny, z których szyta jest najnowocześniejsza odzież sportowa, turystyczna czy też wojskowa.
Dwutlenek tytanu może być szkodliwy
Dwutlenek tytanu od kilkunastu lat jest używany jako wysoki filtr przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UVA i UVB. Najbardziej znane i najdroższe firmy dodają go do swoich kosmetyków. Dwutlenkiem tytanu napakowane są emulsje do opalania, kremy na dzień z filtrem przeciwsłonecznym, podkłady i pudry, kremy pod oczy, szminki, balsamy do ciała. Zwłaszcza te z najdroższej cenowej półki.
TiO2 wycina światło do fali długości 388 nm, jest więc bardzo dobrym absorberem światła UVA i UVB, co zostało potwierdzone w badaniach spektralnych.
Niestety, badacze, którzy przygotowywali zastosowanie dwutlenku tytanu w charakterze filtra UV w kosmetykach, zatrzymali się chyba wpół drogi. I nie zadali sobie pytania, co dzieje się, kiedy cząsteczka
TiO2 pochłonie kwant świetlny. Z punktu widzenia młodości naszej skóry zaczyna się wówczas rzecz straszna.
Ale czy działąnie TiO2 nie jest oparte po prostu na wysokim albedo dla fal UV? Więc? Lustro nie zmienia się w zalezności od tego, kto się w nim przeglada.