Kilka porad, jak oszczędzać ciepło

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Rozpoczyna się okres, kiedy podkręcamy kaloryfery w domach i zużywamy więcej energii cieplnej. Wykorzystujemy i często, niestety, marnujemy. Co zatem zrobić, aby było nam ciepło, aby nie przegrzewać i nie przepłacać? Poniżej kilka praktycznych porad.  • Reguluj temperaturę w pokojach. Ogranicz ogrzewanie mieszkania do minimum w czasie urlopu, wyjazdu na weekend. Ponowne nagrzanie pomieszczenia nie trwa długo. Nie ustawiaj grzejnika na maksymalną temperaturę - zbyt suche powietrze źle wpływa na zdrowie i urodę. Obniżenie na noc temperatury o 2-3 stopnie jest korzystne dla zdrowego snu. Obniżenie temperatury o 1 stopień, to oszczędność około 5 proc. ciepła.

  • Wykorzystaj ciepło grzejników w pełni. Nie zasłaniaj grzejników firankami i zasłonami. Usuń ozdobne obudowy grzejników - kierują duże części ciepła z grzejnika na ścianę, przez którą przenika ono na zewnątrz - warto zamontować ekrany zagrzejnikowe (płyty z materiału izolacyjnego pokryte warstwą materiału, odbijającego promieniowanie cieplne) - dzięki temu strumień ciepła kierowany jest do wnętrza mieszkania, a nie poprzez ścianę na zewnątrz.

  • Zmień stare okna i drzwi balkonowe na nowe. Stare okno przepuszcza nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana. Nowoczesne okno 2-2,5 razy. Jeżeli masz duże okna, to możesz oszczędzić nawet połowę wydatków na ogrzewanie. Wymiana okien jest zwykle najlepszą inwestycją przy oszczędzaniu energii cieplnej.

  • Nowe okna są także szczelne. Dlatego pamiętaj, by umiejętnie wietrzyć dom. Wietrz mieszkanie szybko. Mieszkanie należy wietrzyć krótko, lecz intensywnie np. poprzez szerokie otwarcie okien na przeciwległych końcach mieszkania tak, aby wytworzyć przeciąg. Podczas intensywnego wietrzenia mieszkania należy zakręcić zawór przy grzejniku, aby nie tracić ciepła.

  • Zainstaluj termostatyczne zawory grzejnikowe. Umożliwiają one dokładne ustawienie temperatury w pomieszczeniach na wymaganym poziomie i pozwalają ograniczyć pobór ciepła.

  • Dogrzewanie. Dmuchawy elektryczne, konwektory, ogrzewanie podłogowe w łazienkach czy też klimatyzatory to urządzenia, które pracują czasowo, włączają się kilka razy w ciągu doby lub w okresach przejściowych. Urządzenia te powinny pracować krótko np. przed kąpielą podgrzewając temperaturę do wymaganej wysokości i odpowiednio wcześnie się wyłączać. Ogrzewanie powierzchniowe. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe może zmniejszyć zużycie energii do 12 proc.

  • Zamontuj rekuperator. Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie do 80 proc. energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza. Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej części do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku.

źródło: www.cycling-recycling.eu
Ocena (3.2) Oceń: