Ranking "zielonej" elektroniki wg. Greenpeace
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Ranking „zielonej” elektroniki wg. Greenpeace

Ranking „zielonej” elektroniki wg. Greenpeace

Fot. Greenpeace
Fot. Greenpeace

Organizacja Greenpeace opublikowała doroczny „Przewodnik po zielonej elektronice”, w którym oceniła największych producentów sprzętu komputerowego, telefonów, telewizorów, konsol do gier pod kątem ich polityki wobec toksycznych chemikaliów, recyklingu oraz zmian klimatu. W tym roku firmy komputerowe znalazły się na samym dole rankingu, najlepszą zaś ocenę otrzymali producenci telefonów komórkowych.

Ranking został sporządzony na podstawie publicznych informacji udostępnianych przez producentów. Podstawowymi kryteriami oceny firm był stopień wyeliminowania substancji niebezpiecznych z produktów, możliwość recyklingu zużytego sprzętu, a także poziom ograniczenia wpływu działalności firmy i jej produktów na klimat.

Żadna z firm nie uzyskała w rankingu najwyższej oceny 10 punktów. Na pierwszym miejscu producentów 'zielonej’ elektroniki znalazła się Nokia z 7,45 punktami. Firma zachowała pozycję lidera z poprzedniego rankingu Greenpeace. Została doceniona za wdrożenie programu 5000 punktów zbiórki zużytych telefonów komórkowych, obejmującego 84 krajów. Na wysoką ocenę firmy miało także wpływ udostępnianie klientom informacji na temat postępowania ze starymi telefonami.

Na drugim miejscu z 7,1 pkt uplasował się Samsung. Firmie udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, pomimo wzrostu sprzedaży. Samsung został doceniony również za wycofywanie toksycznych substancji z produkowanego sprzętu. 6,5 punktów zostało przyznane firmie Sony Ericsson. Na taką ocenę miało wpływ ograniczenie toksycznych substancji chemicznych oraz poprawa efektywności energetycznej produktów.

Na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się kolejno takie firmy jak: LG Electronics, Toshiba, Motorola, Philips, Sharp, Acer, Panasonic, Apple. Niespodzianką jest pozycja firmy Sony, która utraciła wcześniejszą, piątą pozycję plasując się dopiero na 12 miejscu tegorocznego rankingu. Powodem jest niedotrzymanie zobowiązań formy w sprawie niebezpiecznych substancji, polityki odpadów oraz emisji gazów cieplarnianych.

Na końcu rankingu z najsłabszymi wynikami znalazły się następujący producenci: Dell, HP (za brak produktów wolnych od polichlorku winylu), Microsoft (za kulejącą politykę recyklingu), Lenovo (za brak planu wycofania toksycznych chemikaliów z produktów), Fujitsu oraz producent konsol Nintendo.

Graficzny ranking Greenpeace:

Pełna wersja 12. rankingu dostępna jest na stronie Greenpeace International

ekologia.pl

4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments