Śliwki owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze śliwek

Owoce śliwy domowej, By Scott Bauer, USDA ARS [Public domain], via Wikimedia Commons Owoce śliwy domowej, By Scott Bauer, USDA ARS [Public domain], via Wikimedia Commons

Śliwki - fioletowe, różowe lub żółte, mniejsze, większe, każdy znajdzie owoc dla siebie! Nie dość, że śliwki różnią się smakiem i kolorem, to również przeznaczeniem. Renklody lubimy surowe, węgierki w powidłach, a z mirabelek najlepszy jest kompot. Śliwki to doskonałe owoce na przetwory. Nasze babcie co roku u schyłku lata zbierały dojrzałe owoce, by ich zdrowotne właściwości pomogły przetrwać surową zimę. Przyjrzyjmy się śliwką bliżej, by zrozumieć dlaczego to tak ważny owoc i czemu powinniśmy pamiętać o nim w codziennej diecie!


Śliwki z Państwa Środka i nie tylko

Na świecie istnieje ponad 6 tysięcy odmian śliwki! Nie sposób więc jednoznacznie określić skąd pochodzi ta roślina. Różne odmiany mają różne historie i miejsce pochodzenia. Pierwsze zapiski dotyczące owoców pochodzą z Chin, gdzie roślinę udomowiono około 2 tysiące lat temu. W 479 roku przed Chrystusem powstały pierwsze odnalezione teksty dotyczące zalet tego owocu. Śliwki były wspominane w pieśniach samego Konfucjusza – guru filozofii Dalekiego Wschodu – jako jeden ze składników chińskiej tradycyjnej diety. Najstarsze ślady upraw odmiany europejskiej (Prunus domestica) pochodzą sprzed 2 tysięcy lat przed naszą erą z okolic Morza Kaspijskiego. Udokumentowane jest też, że owoce znane były też w starożytnym Rzymie, podobno już wtedy rozróżniano aż 300 odmian roślinki!

Śliwka w Ameryce

Już pierwsi kolonizatorzy znaleźli drzewka śliwkowe, rosły one dziko wzdłuż wschodniego wybrzeża. Śliwka europejska przeprawiła się przez Atlantyk w XVII wieku, wraz z podróżującymi imigrantami i do końca XIX wieku wyparła amerykańską odmianę. Od tego czasu USA jest jednym z większych producentów śliwek na świecie!

Mitologiczne drzewko

W chińskiej mitologii śliwa odgrywa bardzo dużą rolę. Jest kojarzona z sędziwym wiekiem i mądrością. Kwiat śliwy oznacza silną osobowość, stawianie czoła problemom. Śliwowe kwiaty są również symbolem końca zimy i początku wiosny, piękna i długiego życia.


Kwiat śliwy Fot. きうこ [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com
Moim zdaniem
Lubisz śliwki?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy