Sok z buraka – jak i ile pić dziennie?

Coraz większą popularnością cieszy się odżywczy i zdrowy sok z buraków. Wiele osób zastanawia się jednak, ile można pić dziennie ten zbawienny trunek, a także czy najlepiej robić to rano, czy wieczorem. Powszechnie wiadomo, że to warzywo mające w sobie dużo witamin, składników mineralnych i drogocennych kwasów organicznych. Dzięki takiemu składowi można osiągnąć naprawdę wiele zdrowotnych rezultatów. Odpowiadamy na pytanie, jak często pić sok z buraka, ile razy dziennie i dlaczego warto to robić!Sok z buraka działa przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Źródło: AB-7272/ShutterstockSok z buraka działa przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Źródło: AB-7272/Shutterstock

  1. Sok z buraków – jakie ma właściwości?
  2. Sok z buraków – ile pić dziennie?
  3. O jakiej porze dnia warto pić sok z buraków?
  4. Jak przyrządzić sok z buraków?
  5. Czy są jakieś przeciwwskazania do picia soku z buraków?
  6. Czy istnieją skutki uboczne picia soku z buraków?
  7. Sok z buraka - pytania i odpowiedzi

Sok z buraków – jakie ma właściwości?


Te niepozorne, barwiące na czerwono bulwy wyróżniają się szeregiem leczniczych właściwości. Przede wszystkim odpowiadają one za:

Sok z buraków spożywany rano czy wieczorem poprawia także ogólną wydajność organizmu, w tym łagodzi stres, zmniejsza napięcie emocjonalne, często ułatwia też zasypianie oraz wspomaga koncentrację. Co ciekawe, umożliwia swobodniejszy przepływ krwi do mózgu i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na anemię.

Sok z buraków – ile pić dziennie?


Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, że sok z buraków wprowadza się do diety powoli. Ile pić dziennie ten zdrowotny napój? Na początku nie więcej niż 1/5 szklanki buraczanego roztworu rozrabianego z wodą. Aby wesprzeć organizm, dzienna jego dawka powinna wynosić 200 ml, wtedy będzie można osiągnąć upragnione efekty.

O jakiej porze dnia warto pić sok z buraków?


Wiele osób zadaje sobie pytanie: sok z buraków pić rano czy wieczorem? To ważne, aby spożywać go z samego rana, często jeszcze przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Robi się tak, ponieważ po przebudzeniu żołądek jest pusty i lepiej trawi, co pozwoli uniknąć problemów trawiennych. Dodatkowo taki zabieg pozwoli zwiększyć przyswajalność żelaza.

Jak przyrządzić sok z buraków?


Niektórzy wolą kupować gotowe, ekologiczne wyroby, czy to w wersji kiszonej, czy naturalnej. Napój można jednak wycisnąć samemu w bardzo łatwy sposób, nawet wieczorem.

Potrzebna do tego będzie sokowirówka albo wyciskarka – pierwsza opcja generuje większe straty składników odżywczych, dlatego to ważne, aby spożywać roztwór tego samego dnia rano. Ile nie można go pić po wyciśnięciu? Warto odczekać przynajmniej 30 minut. Dzięki temu zdąży się odgazować.

Jak pić taki sok z buraka? Lepiej w wersji domowej czy może kupny? Wszystko zależy tak naprawdę od posiadanego sprzętu. Wyciskarka wolnoobrotowa często jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że taki napój można przechowywać w lodówce (przyrządzicie go wieczorem, a wypijecie np. rano). Ile dni się go magazynuje? Nawet 5-7, a utrata składników nie jest tak znacząca, jak w przypadku innych sposobów wyciskania.

Z pewnością dziennie można na tym zaoszczędzić, ponieważ same warzywa nie są drogie i przygotowanie napoju nie wymaga użycia dużej ilości prądu. Jeśli jednak nie ma się często zbyt dużo wolnego czasu rano czy wieczorem, warto zainwestować w gotowe produkty. Koniecznie zwracajcie uwagę na to, aby były ekologiczne!
Buraki to doskonałe źródło kwasu foliowego, a także żelaza, wapnia, magnezu. Źródło: mady70/Shutterstock

Czy są jakieś przeciwwskazania do picia soku z buraków?


Napój z czerwonej bulwy nie jest dla wszystkich. Nie mogą go pić zwłaszcza osoby z takimi chorobami, jak:

Czy istnieją skutki uboczne picia soku z buraków?


Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania tego warzywnego napoju, raczej nie pojawią się skutki uboczne. U niewielkiej liczby osób (zwykle około 10-14%) często może pojawiać się tzw. burakuria, czyli zmiana koloru moczu czy stolca na czerwony. Wystarczy jednak odstawić picie na jakiś czas, aby objawy ustąpiły. Na ile? Czasami wystarczy tydzień. Na pytanie: czy warto pić sok z buraka, zwłaszcza rano, odpowiadamy zdecydowanie: TAK!

Sok z buraka - pytania i odpowiedzi


Czego najwięcej zawiera sok z buraków?

Jednym z najcenniejszych składników tego warzywa jest potas. Ile go w nim jest? W 100 g znajduje się aż 310 mg, co spełnia dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Dzięki temu można pozbyć się bolesnych skurczów mięśni pojawiających się często wieczorem czy w nocy.

Lepiej pić świeży sok z buraków czy kiszony?

Tak naprawdę obie wersje napojów mają niemal te same właściwości. Kiszony sok z buraków często wybiera się najczęściej ze względu na bardziej wyrazisty smak. Ten produkt zazwyczaj kupuje się gotowy, bo robienie go, nawet wieczorem, jest pracochłonne.

Jakie proporcje soku z kiszonego buraka?

W przeciwieństwie do zwykłego koktajlu warto zacząć od 50 ml rano, a po przyzwyczajeniu do niego organizmu może być to szklanka raz na dzień.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD; “The Truth About Beet Juice”; data dostępu: 2022-11-16
2. Anita Bean; “Beetroot juice – how much and when?”; data dostępu: 2022-11-16

Ocena (2.8) Oceń: