Apetyt groźny dla żab
Płazy są zagrożoną gromada zwierząt. Ostatnie badania dowodzą, że poważnym zagrożeniem dla tych sympatycznych stworzeń są podniebienia smakoszy. O sprawie poinformował serwis New Scientist.
Do tej pory płazy nie miały lekkiego życia: postępująca degradacja siedlisk, zmiany klimatyczne, presja ze strony drapieżników a także zabójczy grzyb dziesiątkują populacje tych zwierząt. Okazuje się, że jest jeszcze jedno zagrożenie , które do niedawna nie było brane pod uwagę.
David Bickford z University of Singapore wraz z kolegami postanowił przyjrzeć się bliżej globalnemu handlowi mięsem żab. Dane jakie uzyskali naukowcy są zatrważające, jeżeli nie zmieni się stosunek do żab, wkrótce ostatni przedstawiciele niektórych gatunków znikną w gardłach smakoszy.
Według danych ONZ obrót mięsem żab ( a właściwie żabimi udkami) wzrasta systematycznie od 20 lat. Najwięksi importerzy: Francja i USA co roku importują od 2500 do 4000 ton tego specjału. Do tego dochodzi popyt na żabie udka na rynku azjatyckim. Według badaczy oznacza to, że każdego roku w celach kulinarnych łapie się od 180 milionów do ponad miliarda żab. Jak zaznaczają sami naukowcy, te liczby mogą być i tak jeszcze zaniżone. Co roku Indonezja – największy eksporter wysyła do Francji, Belgii i Luksemburga ponad 5000 ton żabich udek. Naukowcy obawiają się, ze dalsza rabunkowa gospodarka może wkrótce doprowadzić do całkowitego wytępienia wielu populacji żab.
Jak przygotować żabie udka – apetyt smakoszy jest zagrożeniem dla płazów!
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Eko technologie
Ekologiczna żywność