Brak kompromisu w sprawie połowów wielorybów
Spotkanie Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC), które niedawno zakończyło się na wyspie Madeira w Portugalii, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów – poinformowała na swojej stronie internetowej Fundacja Viva! Sporna kwestia połowu wielorybów nie doczekała się rozstrzygnięcia.
Na portugalskiej wyspie Madeira nie udało się wypracować kompromisu w sprawie uregulowania polowań dla celów komercyjnych. Kraje uczestniczące w forum IWC podzielone są na dwie grupy. Japonia, Rosja, Islandia i Korea należą do zwolenników połowów. Postulują także zniesienie moratorium na komercyjne polowania.
Przeciwnicy komercyjnych polowań reprezentowani są przez Australię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone oraz większość krajów UE. Ich zdaniem należy promować ochronę morskich ssaków i wykorzystywać jedynie do rozwoju turystyki związanej oglądaniem wielorybów (whalewatching). Za ochroną ssaków opowiada się także Polska, po raz pierwszy uczestnicząca w pracach Komisji Wielorybniczej.
Na braku porozumienia i wypracowania mechanizmów ochrony cierpią wieloryby. Z roku na rok odławia się ich coraz więcej, szczególnie w Japonii. Kraj ten od dawna prowadzi swoje polowania pod pretekstem celów naukowych. Budzi to wiele emocji, gdyż nie jest tajemnicą, że mięso upolowanych zwierząt trafia na japoński rynek. Zdaniem państw UE Japonia omija w ten sposób obowiązujące moratorium na połowy komercyjne.
Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC) została powołana w ramach Międzynarodowej konwencji o uregulowaniu połowu wielorybów (ICRW) podpisanej w 1946 r. Konwencję ratyfikowały dotychczas 84 kraje, w tym 23 kraje z UE. Polska przystąpiła do niej 13 marca tego roku.