Chamedafne z próbówki
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Chamedafne z próbówki

Chamedafne z próbówki

Fot.: Chamedafne północna (US GOV)
Fot.: Chamedafne północna (US GOV)
Jak poinformował portal „Lasy Państwowe”  w leśnym arboretum w Kudypach posadzono sadzonki chamedafne północnej, wyhodowanej metodą in vitro. Według naukowców stwarza to szansę na ocalenie i restytucję tego rzadkiego gatunku rośliny.

Nowatorską metodę rozmnażania tego gatunku zastosowali naukowcy z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Po raz pierwszy na Warmii i Mazurach posadzono roślinę, która została wyhodowana w laboratorium.  Pierwszą partie tak pozyskanych sadzonek chamedafne północnej posadzono 25 września.  W przyszłości planuje się zastosowanie tej do rozmnażania innych roślin rzadkich lub zagrożonych wyginięciem. Już teraz naukowcy planują wyhodować sadzonki metodą in vitro roślin takich jak obuwik pospolity czy brzoza niska. Być może pozwoli to w przyszłości na restytucję rzadkich gatunków roślin.

Chamedafne północna (Chamaedaphne calyculata) jest bardzo rzadką rośliną z rodziny wrzosowatych. W Polsce występuje w nielicznych rezerwatach przyrody (zaledwie kilka stanowisk, głownie na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego) i jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Chociaż na dalekiej północy jest to gatunek popularny, w naszym kraju jest reliktem polodowcowym i tu przebiega jego południowa granica zasięgu.

ekologia.pl

4.6/5 - (20 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments