Dobry rok orlików grubodziobych
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Dobry rok orlików grubodziobych

Dobry rok orlików grubodziobych

Fot.: Orlik grubodzioby (Wikipedia, CC)
Fot.: Orlik grubodzioby (Wikipedia, CC)
Orliki grubodziobe żyjące w Biebrzańskim Parku Narodowym dochowały się w tym roku największej liczby piskląt od kilku lat. Wiemy o tym dzięki obserwacjom naukowców w ramach monitoringu rzadkich gatunków ptaków drapieżnych.

Naukowcy zrzeszeni w Komitecie Ochrony Orłów razem z pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego badali populacje orlików grubodziobych zamieszkujących teren parku narodowego. W tym roku ptaki odchowały cztery pisklęta  – to wynik lepszy niż w poprzednich latach.  Ponadto znaleziono trzy pisklęta będące mieszańcami orlika grubodziobego z orlikiem krzykliwym. Młode orliki zostały oznakowane specjalnymi, kolorowymi obrączkami umożliwiającymi odczyt w warunkach terenowych. Pobrano od nich również próby do badań genetycznych w postaci piór pokrywowych.

Wyższy sukces lęgowy orlika grubodziobego w tym „mokrym” roku potwierdza tezę, iż renaturyzacja stosunków wodnych i podniesienie poziomu wód na terenach bagiennych są ostatnią szansą na ponowne rozdzielenie się nisz ekologicznych obydwu orlików i uratowanie orlika grubodziobego przed zanikiem. Działania takie są planowane zarówno w ramach zabiegów czynnej ochrony siedlisk realizowanych przez BPN, jak i w projekcie „Ochrona populacji orlika grubodziobego Aquila clanga w Polsce”. Orlik grubodzioby jest jednym z najbardziej zagrożonych wymarciem przedstawicieli krajowej awifauny. W Polsce gniazduje zaledwie kilkanaście par tego gatunku – wszystkie w obrębie Kotliny Biebrzańskiej.

Źródło: Biebrzański Park Narodowy
4.6/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments