Drapieżniki unikają pól
Przekształcanie siedlisk i intensyfikacja rolnictwa może mieć poważny wpływ na życie wielu drapieżników, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Animal Conservation”.
Naukowcy z Zoological Society of London (ZSL) oraz Wildlife Conservation Society (WCS) obserwowali w Tanzanii zachowanie i zwyczaje dużych drapieżników z rodziny kotowatych. Ponieważ zwierzęta te często są skryte i polują w nocy w badaniach użyto ponad 400 kamer, które rejestrowały obraz reagując na ruch. Wyniki obserwacji zaskoczyły naukowców, którzy nie spodziewali się aż takiego związku zachowania drapieżników z rodzajem siedliska.
Okazało się, że duże drapieżniki jak lampart unikają użytków rolnych i wszelkich terenów przekształconych rolniczo. Oznacza to, że bez zachowania korytarzy migracyjnych, niektóre populacje drapieżników na obszarach, gdzie jest dużo terenów wykorzystywanych rolniczo mogą być zagrożone. Do niedawna drapieżniki były uważane za gatunki dość plastyczne i mało wrażliwe na przekształcenia środowiska. Badania pozwolą lepiej chronić te zagrożone zwierzęta, poprzez m in. projektowanie odpowiednio dużych obszarów ochrony. Naukowcy podkreślają że użycie kamer pozwoliło poznać nieznane aspekty życia wielu gatunków skrytych i mało znanych.