Europarlament o zwierzętach laboratoryjnych
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Europarlament o zwierzętach laboratoryjnych

Europarlament o zwierzętach laboratoryjnych

„Tak, ale…” –  tak można by streścić stanowisko Europarlamentu w sprawie cierpień zwierząt laboratoryjnych. Parlament europejski przyjął wczoraj w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy, która zaostrzy normy dotyczące dobrostanu zwierząt laboratoryjnych, ale w sposób, który nie zagrozi skuteczności badań naukowych prowadzonych w celu zwalczania groźnych chorób.

Co roku w ramach procedur naukowych w państwach UE-27 wykorzystuje się około 12 milionów zwierząt(!). Dzisiaj, na początku XXI w., europosłowie uznają, że całkowite wyeliminowanie tych doświadczeń nie jest możliwe, dlatego sposobem na redukcję doświadczeń na zwierzętach jest wprowadzenie metod alternatywnych. Tym zwierzętom, które nadal są wykorzystywane w badaniach z uzasadnionych przyczyn, należy zapewnić najwyższą ochronę i dobrostan, odpowiednio do celów doświadczenia.
 
Zgodnie z tym stanowiskiem parlament poparł wczoraj zakaz eksperymentów naukowych na małpach człekokształtnych, z wyjątkiem badań mających na celu zachowanie tych gatunków.
 
Niektóre jednak zapisy proponowanej dyrektywy zmierzające do ochrony ssaków naczelnych mogłyby zagrozić pozycji europejskiego sektora badań naukowych i pogorszyć jego pozycje wobec ośrodków badawczych w Ameryce i Azji. Dlatego posłowie poparli kontynuacje badań medycznych i proponują upowszechnianie alternatywnych metod badań, w których nie wykorzystuje się zwierząt.
 
Posłowie popierają propozycje zakazu chwytania i wykorzystywania do badań zwierząt żyjących na wolności i zastąpienia ich zwierzętami z hodowli. Komisja powinna przeprowadzić ocenę dobrostanu zwierząt oraz ocenę wykonalności tej propozycji w ciągu pięciu lat od wejścia w życie dyrektywy. Do czasu zagwarantowania wykonalności propozycji, posłowie proponują przedłużenie okresu przejściowego do 10 lat.
 
Posłowie doprecyzowali również zapisy dyrektywy dotyczące stopni dotkliwości bólu wywoływanego u zwierząt przez procedury badawcze oraz powtórnego wykorzystywania tych samych zwierząt do badań doświadczalnych.

źródło: europarl.europa.eu
4.7/5 - (19 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments