Europejskie motyle wędrują na północ
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Europejskie motyle wędrują na północ

Europejskie motyle wędrują na północ

Fot.: rusałka ceik (MK)
Fot.: rusałka ceik (MK)
Jak wynika z obserwacji naukowców ponad 60 gatunków europejskich motyli zmienia swój obszar występowania, przenosząc się bardziej na północ lub w wyższe rejony gór. O reakcji tych sympatycznych stworzeń na zmiany klimatu doniósł National Geographic.

Wraz ze zmianami klimatu zmienia się teren występowania wielu zwierząt, w tym bezkręgowce. Już dziś można obserwować początek tych zmian: tygrzyk paskowany – ciepłolubny gatunek pająka, jeszcze kilka lat temu rzadki w naszym kraju, dziś jest pospolitym gatunkiem. Jednak wiele gatunków by przetrwać, będzie musiało całkowicie zmienić swój teren występowania. Już dziś obserwuje się początek takich zmian, wiele gatunków europejskich motyli przenosi się wyżej w góry lub bardziej na północ.

Według wyliczeń naukowców w roku 2080 rusałka pokrzewnik – obecnie popularna w całej Europie, będzie zasiedlać już tylko Wyspy Brytyjskie. Podobnie może stać się z rusałką ceik, paziem królowej a także niektórymi modraszkami, szlaczkoniami i dostojkami. Brytyjczycy mogą się cieszyć, ze już dziś w ich ojczyźnie występują gatunki znane do niedawna jedynie z kontynentalnej Europy: rusałki, pazie czy szlaczkonie. Polacy są w gorszej sytuacji – zmiany klimatu sprawią że wiele gatunków przestanie występować w Polsce, inne będą się tu pojawiać sporadycznie. Za kilkadziesiąt lat z naszych łąk mogą zniknąć nie tylko niektóre rusałki czy modraszki ale np. wyginie dostojka selene.

Według najbardziej pesymistycznych prognoz wzrost średniej temperatury o 4 st. C sprawi że 70% europejskich gatunków motyli  straci połowę terytorium jakie zajmują obecnie a przeszło 95% będzie musiała opuścić dotychczas zajmowane stanowiska.

ekologia.pl
4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments