Ewolucja żarłacza mniej zagadkowa
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Ewolucja żarłacza mniej zagadkowa

Ewolucja żarłacza mniej zagadkowa

Ewolucja rekinów wciąż pozostaje zagadkowa, jednak naukowcy badając kopalne zęby tych drapieżników odkryli kilka  tajemnic. O najnowszych ustaleniach paleontologów można przeczytać w „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Fot.: Dane Ehret badający skamieniałe pozostaosci rekina (Florida Museum of Natural History)

Fot.: Dane Ehret badający skamieniałe pozostaosci rekina (Florida Museum of Natural History)

Niewiele wiemy o ewolucji współczesnych rekinów, wszystko przez budowę tych zwierząt. Niestety ich chrzęstny kręgosłup nie sprzyja zachowaniu się w kopalnych odsadach. Dlatego tez najczęściej znajduje się jedynie skamieniałe zęby tych ryb, co z kolei nie daje odpowiedzi na wiele pytań.

Jak powiedział Dana Ehret z Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, jeden z autorów najnowszych badań – badanie zębów różnych grup współczesnych rekinów oraz tych kopalnych pozwala nam ustalić ich wzajemne pokrewieństwo. Wiadomo, ze współczesne rekiny ewoluowały około 4 milionów lat temu. Jedno z największych znalezisk ostatnich lat to fragmenty kręgosłupa oraz ponad 200 zębów należących do żarłacza białego (Carcharodon carcharias), odkryte w osadach na nadmorskich, pustynnych terenach południowo-zachodniego Peru.Teren ten jest znany paleontologom, przeważnie znajduje się tam jednak szczątki dinozaurów, wielorybów lub ptaków.

Okazało się, że na podstawie analizy budowy zębów rekinów kopalnych i współczesnych można wiele powiedzieć o ewolucji tych zwierząt. Współcześnie w oceanach niepodzielnie króluje żarłacz biały, zwany też ludojadem (Carcharodon carcharias) osiągający do 7 metrów długości przy masie ponad 3 ton. Gatunek ten jest jednak karzełkiem w porównaniu z wymarłym  gatunkami, takimi jak megalodon (Carcharodon megalodon) o masie do 30 ton przy długości ciała do 16 metrów. Największy znaleziony ząb tego rekina mierzył 16,8 cm długości –  przeszło trzy razy więcej niż 5 centymetrowe zęby żarłacza.

Do niedawna naukowcy przypuszczali, że współczesny żarłacz biały jest blisko spokrewniony z megalodonem, którego zastąpił w środowisku. Okazuje się jednak, że żarłaczowi ewolucyjnie jest bliżej do ostronosów (Isurus) – uznawanych za najszybsze rekiny, kilku współczesnym gatunkom polującym na ryby. Oznacza to, że megalodon i żarłacz biały ewoluowały niezależnie od siebie, osiągając tak duże rozmiary. Mimo, że w przeszłości rekiny były większe, to jednak rosły znacznie wolniej niż ich współcześni krewniacy. Wiemy to na podstawie fragmentów kręgosłupa okazu znalezionego w Peru.  Rekin ten mierzył  około 5 metrów ale żył co najmniej 20 lat – współczesny żarłacz w tym wieku byłby znacznie większy. Jak mówią naukowcy za tempo wzrostu odpowiada wiele czynników takich jak warunki środowiskowe oraz konkurencja ze strony innych dużych drapieżników.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Journal of Vertebrate Paleontology”;
4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments