Inteligencja u ameb
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Inteligencja u ameb

Inteligencja u ameb

Już u ameb można zaobserwować pewne oznaki inteligencji, da się też ową pierwotną inteligencję elektronicznie symulować – informuje „New Scientist”. Naukowcy uważają, że w komórkach ameb podobnie jak w ludzkim mózgu znajduje się wewnętrzny układ pamięciowy, zdolny do przechowywania informacji – jednak gdy przestają one być użyteczne, powoli nikną.

W zeszłym roku Liang Li i Edward Cox z Princeton University zaobserwowali, że ameby Dictyostelium dwa razy częściej kierują się w lewo, jeśli ich poprzedni ruch był skierowany w prawo i odwrotnie – co wskazuje, że zapamiętują kierunek. W tym roku Toshiyuki Nakagaki z uniwersytetu Hokkaido w Sapporo dostał nagrodę IgNobla za badania nad pamięcią ameb Physarum – okazało się, że wystawione na cykliczne zmiany temperatury potrafiły się zawczasu przygotować na nadejście chłodu.

By modelować inteligencję ameby, naukowcy z San Diego posłużyli się memnistorami – elektrycznymi opornikami, które potrafią „zapamiętać” parametry przepuszczonego przez nie prądu, zmieniając swoją oporność w zależności od napięcia bądź natężenia. Stworzony z memnistora, kondensatora, cewki i zwykłego opornika obwód okazał się dobrze naśladować inteligentne zachowania ameb, zmieniając parametry zgodnie ze zmianami napięcia – nawet, gdy ich zaprzestano.

Źródło: PAP

4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments