Inwentaryzacja żołny
Żołna to ptak spotykany w ciepłych rejonach południowej i południowo-wschodniej Europy, także w Polsce. Jednak liczebność polskiej populacji żołny wcale nie jest dokładnie znana. Przyrodnicy chcą to jednak zmienić.
Żołna jest gatunkiem chronionym Konwencją Berneńską, Konwencja Bońską, wpisana jest również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Do niedawna liczebność polskiej populacji oceniano na 20-50 par lęgowych a najważniejsze lęgowiska znajdowały się w południowo-wschodniej części kraju, np.: na Ziemi Przemyskiej, Zamojszczyźnie i Kielecczyźnie. Obecnie za największą w Polsce uznawana jest populacja świętokrzyska, która w roku 2007 liczyła 64 pary. W województwie dolnośląskim i wielkopolskim liczebność tego gatunku nie jest do końca znana, choć podawane są stąd liczne obserwacje i stanowiska lęgowe.
W sezonie 2009 ornitolodzy planują zinwentaryzować stanowiska przylegających do siebie powiatów: woj. wielkopolskie – powiaty: pleszewski, ostrzeszowski, kępiński, kaliski, ostrowski, jarociński i krotoszyński oraz woj. dolnośląskie – powiaty: milicki, oleśnicki, trzebnicki, wołowski, górowski, lubiński, polkowicki i głogowski. Informacje z pozostałych powiatów tych województw nie zostaną jednak pominięte. Inwentaryzacja stanowisk żołny, ich zagrożenia oraz fenologia występowania tego gatunku w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku to temat planowanej publikacji. Każdy z zainteresowanych ptasiarzy, który wniesie istotny wkład w tę publikację, w tym dostarczy ciekawych danych o żołnie inwentaryzując teren wokół swojego miejsca zamieszkania może zostać współautorem opracowania.
Wszystkich zainteresowanych organizatorzy proszą o kontakt i deklarację zinwentaryzowania znajdujących się w ich pobliżu żwirowni, piaskowni, wykopalisk, skarp i nieużytków. Przydatne będą również informacje o siedliskach tego gatunku w latach poprzednich.
Więcej informacji na temat projektu udziela: Robert Kaczmarek tel. 509-178-258
Żołny
Źródło: Birdwatching.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Eko technologie
Ekologiczna żywność
Ciekawostki przyrodnicze
Ekologiczny dom