Koń – poznany genom
Praca opublikowana w „Science” na temat genomu konia domowego rzuca nowe światło na jego udomowienie i być może pomoże leczyć niektóre ludzkie choroby.
Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) zsekwencjonował genom udomowionego konia, składa się on z 2,7 miliarda nukleotydów. Wstępne badania porównawcze pozwoliły stwierdzić, że pod względem genetycznym koniom jest stosunkowo blisko do rodziny krętorogich (np. koza czy tez bizon). Badania DNA konia mogą być także pomocne przy ustaleniu procesu jego udomowienia. Ale to nie koniec korzyści – okazuje się że konie mają sporo genów wspólnych z człowiekiem. Ponad 90 chorób genetycznych jest spotykane u nas i naszych kopytnych przyjaciół – ich badanie u koni może się przyczynić do postępu w medycynie.
Do badań nad końskim genomem posłużył głównie materiał genetyczny dorosłej klaczy czystej krwi o imieniu Twilight. Jednak badano także genotyp wielu innych ras koni, m in.: arabskich, andaluzyjskich, hanowerskich, belgijskich koni pociągowych, kuców islandzkich i innych. Warto przypomnieć, że do tej pory naukowcom udało się poznać genom myszy, szczura, rezusa, szympansa, świni i człowieka.
Ekologia.pl (JSz)
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Przyroda
Ciekawostki przyrodnicze