Krab blefuje do samego końca
Niektóre kraby płci męskiej udają, że są silniejsze niż ma to miejsce w rzeczywistości. Nowe badania pokazują, że zwierzęta bardzo często oszukują, aby osiągnąć określone cele – informuje Science.
Kraby z rodzaju Uca są wyposażone w szczypce, które odrastają po przegranej walce. Nowe szczypce są duże i wyglądają na zdrowe. To jednak tylko pozory. W rzeczywistości są bardzo słabe.
Kraby zdają sobie sprawę z różnicy w jakości, ponieważ ich nowe wyposażenie jest lżejsze. Ponadto odrośnięte szczypce dużo słabiej się zaciskają, co powoduje, że ich właściciele nie są w stanie tak samo skutecznie wykonywać czynności, które niegdyś przychodziły z łatwością.
Jednak krab, który dysponuje słabym zastępnikiem udaje, że z jego szczypcami wszystko jest w najlepszym porządku. Więcej, kiedy spotyka rywala eksponuje wielkie, ale niestety słabiutkie szczypce. Stara się w ten sposób przestraszyć rywala. Taki blef najczęściej okazuje się skuteczny – dowodzą Australijscy ekolodzy, którzy pod kierownictwem Simona Lailvauxa z Uniwersytetu w Sydney opublikowali niedawno raport na łamach Functional Ecology.
Naukowcy zbadali kraby z gatunku Uca mjoebergi. Wyselekcjonowali te osobniki, które miały oryginalne szczypce i te, którym odrosły nowe . Podczas walk o terytorium okazało się, że kraby z mocniejszymi szczypcami oddawały swoje terytoria bez walki, nabierając się na zagrywkę swoich rywali, którzy prezentowali okazałe ale niepełnowartościowe narzędzia walki.
Kraby, ze zdrowymi szczypcami, które postanowiły walczyć o swoje terytoria z reguły wygrywały. Co ciekawe ich rywale do samego końca próbowali ukryć swoją rzeczywistą słabość.
- Science;