Dzień Ziemi w Warszawie. Jak stolica świętuje Dzień Ziemi
Ekologia.pl Trendy Mieszkańcy stolicy i włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji

Mieszkańcy stolicy i włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji

Mieszkańcy stolicy i włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji.
Mieszkańcy stolicy i włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji.

nAż 800 odwiedzających i ponad 7 ton odpadów do przetworzenia − mieszkańcy stolicy i okolic z zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji. Już od wczesnego rana, w sobotę 12 kwietnia br., w bramie przy ul. Chełmżyńskiej 180 ustawiał się sznur samochodów zapełnionych zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, butelkami PET czy makulaturą. W zamian za surowce goście otrzymywali nasiona i sadzonki wiosennych roślin.
Ponad 7 ton surowców – to wynik zbiórki w ramach obchodów Dnia Ziemi w STENA EkoStacji – pierwszej stacji recyklingu w tym rejonie. Mieszkańcy Warszawy i okolic entuzjastycznie odpowiedzieli na apel Stena Recycling oddając: 4 800 kg elektroodpadów, 2 060 kg makulatury, 140 kg butelek PET oraz 40 kg aluminiowych puszek. Recykling zebranej ilości odpadów pozwoli na redukcję CO2 emitowanego do atmosfery aż o 6 ton. Dla porównania, jest to ilość wydzielanego dwutlenku węgla przy spalaniu 1 668 litrów benzyny czy podczas oglądania 42 calowego telewizora LCD przez 135 lat.

Sobotnie wydarzenie w STENA EkoStacji nie tylko było okazją do oddania odpadów w zamian za sadzonki bratków, narcyzów, niezapominajek, stokrotek czy prymulek. To przede wszystkim uroczyste obchody Święta Zielonej Planety.

Odwiedzający, niezależnie od wieku, z zaangażowaniem włączyli się we wspólne dekorowanie gigantycznych modeli jaj z użyciem ścinek materiałów czy plastikowych nakrętek. Te nietypowe, wielobarwne pisanki trafiły do Domu Samotnej Matki na warszawskiej Pradze oraz do IKEA Targówek, partnera akcji. Goście dzielnie walczyli także o ekogadżety w konkursie wiedzy ekologicznej.

Do jakiego pojemnika wyrzucić paragon? Ile razy można poddać recyklingowi papier, a ile plastik? i Czy opakowania po aerozolach można wyrzucić do pojemnika na metale? − to tylko wybrane pytania, z którymi zmagali się uczestnicy zabawy. Atrakcji było więcej − dzieci pobijały kolejne rekordy, sortując wirtualne odpady w grze komputerowej Recycle Drop, w Showroomie można było obejrzeć pomysłowe aranżacje i rozwiązania dla wygodnej segregacji, a przy kawie czy słodkiej przekąsce goście pozostawiali ślad po swojej wizycie w pamiątkowej księdze STENA EkoStacji.

− Cieszymy się, że nasi sąsiedzi – mieszkańcy Warszawy i okolic tak licznie odwiedzili STENA EkoStację i wspólnie mogliśmy świętować obchody Dnia Ziemi w wiosennej atmosferze. Zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców jest dowodem na to, że podobne akcje idealnie wpisują się w potrzebę edukacji i propagowania ekologicznych postaw. Zależy nam na tym, by poprzez zabawę inspirować do ekoaktywności i pokazać, że wystarczą nawet drobne kroki, by żyć w zgodzie z naturą. Już teraz zapraszamy na kolejne nasze akcje. – komentuje Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Dzień Ziemi w EkoStacji był dla nas doskonałą okazją do zachęcenia mieszkańców Warszawy do prowadzenia zrównoważonego życia w domu. Cieszymy się, że wielu z nich z zainteresowaniem podpatrywało ekologiczne rozwiązania, jakie zastosowaliśmy w naszym Showroomie – opowiada Paulina Nesteruk, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Targówek STENA EkoStacja na co dzień!

Stacja recyklingu jest otwarta aż siedem dni w tygodniu, od pn. do pt. w godz. od 8.00 do 20.00, a w weekendy od 9.00 do 15.00. Można w niej oddać wszelkiego rodzaju odpady: makulaturę, plastik, metale, szkło, odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne, a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przywożąc je na ul. Chełmżyńską 180, można mieć pewność, że nie trafią one na wielkie wysypisko – odpady niebezpieczne dla środowiska zostaną zutylizowane wg najwyższych europejskich standardów, zaś surowce wtórne są przekazywane do przetworzenia, by posłużyć do produkcji zupełnie nowych przedmiotów. W poprawnym sortowaniu pomaga e-book „Jak sortować, żeby nie zwariować”, do pobrania ze strony: https://stenaekostacja.pl/e-book-jak-sortowac-zeby-nie-zwariowac/ lub https://czterykaty.pl/czterykaty/0,136087.html.

4.9/5 - (19 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Dla tych sadzonek warto się postarać, pamiętajmy, że to właśnie rośliny wiążą CO2 i oddają tlen, bez roślin żadne zakazy ani nakazy nie poprawią sytuacji, gdyż to ludzie, zwierzęta i grzyby w wyniku procesów oddechowych zużywają tlen i oddają CO2, a rośliny i sinice są zdolne to fotosyntezy i redukcji jego stężenia w atmosferze, więc roślin nigdy za mało:)

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!