Na co polował tyranozaur ?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Na co polował tyranozaur ?

Na co polował tyranozaur ?

Fot.: Czaszka tyranozaura (Wikipedia, GNU)
Fot.: Czaszka tyranozaura (Wikipedia, GNU)
Nasze wyobrażenie o dużych drapieżnych dinozaurach polujące na większe od nich dinozaury roślinożerne może okazać się fałszywe – tak przynajmniej sądzi dwóch paleontologów dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach portalu Science Daily.

Dwa olbrzymy toczące krwawa bitwę, z których jeden to najczęściej tyranozaur a drugi olbrzymi dinozaur roślinożerny to dość powszechne skojarzenie z dinozaurami. Mimo, że tego typu ilustracje można znaleźć w większości materiałów o dinozaurach, jak przekonują paleontolodzy Oliver Rauhut i David Hone – jest to fałszywy obraz. Według nich duże dinozaury drapieżne polowały przeważnie na młode i niewielkie  dinozaury  roślinożerne.  Na poparcie tej tezy nie ma na razie wystarczających argumentów, ale jest kilka istotnych przesłanek.

Jak dowodzą naukowcy współczesne drapieżniki polują przeważnie na zwierzęta młode i niedoświadczone lub stare i osłabione – nie ma wiec powodów przypuszczać żeby drapieżne dinozaury postępowały inaczej, polując na okazy dorosłe i w pełni sił. Ponadto krokodyle – najbliżsi żyjący obecnie krewni dinozaurów – mają bardzo silne kwasy żołądkowe, pozwalające im całkowicie strawić nawet kości młodych zwierząt. Badacze uważają, że podobnie postępowały m in. tyranozaury połykając młode dinozaurów roślinożernych w całości. Słabo skostniałe kości młodych zwierząt mogły być bez problemu trawione, dostarczając drapieżnikom cennych substancji mineralnych. 

Paleontolodzy przypinają, że chociaż obecnie znamy dużo miejsc gniazdowania dinozaurów a także liczne ich skamieniałe gniazda ze szczątkami jaj to jednak bardzo rzadko odnajduje się skamieniałe szczątki młodych. Jest więc możliwe, że wiele z nich ginęło w szczękach drapieżników. Wreszcie polowanie na młode okazy nie było ryzykowne – w przeciwieństwie do ataku na dorosłe, silne i często uzbrojone w kolce lub rogi dinozaury roślinożerne. Jednak dopóki nie znajdą się mocne dowody świadczące o tym, ze tak było, przedstawiona tu teoria wciąż pozostanie jedna z wielu hipotez o zachowaniu dinozaurów.

Według paleontologów takie pojedynki były bardzo rzadkie

Ekologia.pl
4.8/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments