Policzono wilki i rysie w Polsce
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Policzono wilki i rysie w Polsce

Policzono wilki i rysie w Polsce

W Polsce żyje ponad 500 wilków i ok. 130 rysi. Liczebność krajowej populacji wilka oszacowano w sezonie 2006/2007 na około 101-124 watahy o średniej wielkości 5 osobników. Wykryto także co najmniej 128 rysi.

Fot.: Wikimedia

Fot.: Wikimedia


Zakończył się właśnie kolejny etap ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka i rysia. Program ten prowadzony jest od 2000 roku. Koordynuje go Zakład Badania Ssaków PAN, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” oraz Instytut Ochrony Przyrody PAN. Inwentaryzację prowadzą co roku leśnicy, pracownicy parków narodowych oraz pracownicy instytucji koordynujących program.

W ciągu siedmiu lat trwania programu uzyskano ponad 20 tysięcy różnorodnych informacji o obecności wilków i rysi w Polsce (obserwacje bezpośrednie, tropy, wilcze wycie, miejsca rozrodu, ofiary).

W trakcie inwentaryzacji wykorzystano także na dużą skalę nowoczesne analizy genetyczne. W całej Polsce zebrano ponad 1000 prób do badań genetycznych nad wilkami. Metoda ta pozwoliła poznać różnice genetyczne pomiędzy wilkami żyjącymi w różnych rejonach kraju. Umożliwiła także ocenę odległości na jakie migrują wilki.

Największe różnice genetyczne wykryto między wilkami karpackimi, a wilkami żyjącymi w pozostałych regionach kraju. Wilki migrują najchętniej pomiędzy północnym wschodem a zachodem kraju, a znacznie rzadziej pomiędzy Karpatami a Polską północno-wschodnią. Potwierdza to, że zachodnia Polska jest w głównej mierze zasiedlana przez wilki z Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny, a najbardziej izolowane są wilki w Karpatach.

Badania genetyczne potwierdziły, że korytarze ekologiczne dla dużych zwierząt w Polsce wciąż funkcjonują. Bardzo ważna jest ich dalsza ochrona i poprawa drożności. W przyszłych latach planowane są także badania genetyczne rysi. Więcej na stronie: www.zbs.bialowieza.pl/wilkrys

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. PAP - Nauka w Polsce;
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments