Przedwcześnie uśmiercony chruścik
Niprzyrówka rzeczna – to gatunek chruścika w ostatniej edycji czerwonej księgi figurujący jako prawdopodobnie wymarły. A jednak olsztyńscy biolodzy znaleźli kilka stanowisk tego owada w Warmii, o czym doniosło IAR.
Jak podkreśla profesor Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii UWM to podwójnie dobra wiadomość: nie tylko okazało się że ten gatunek chruścika u nas jeszcze występuje, ale oznacza to także znaczną poprawę czystości rzeki Łyny. Tak się składa że jest to gatunek wskaźnikowy, występujący jedynie w bardzo czystych rzekach.
To właśnie w wodach Łyny, niedaleko Olsztyna, na kilku wybranych stanowiskach olsztyńscy biolodzy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odkryli chruścika, który jeszcze niedawno uznawany był za gatunek prawdopodobnie wymarły w Polsce. Prawdopodobne jest także, że gatunek ten występuje w rzece Drawie, którą kiedyś zasiedlał bardzo licznie.
Niprzyrówka rzeczna (Leptocerus interruptus) to niewielki chruścik. Jego larwy budują delikatne domki przędąc jedwabna nic w którą wplatają nieliczne ziarnka piasku. Zasiedla czyste, nizinne rzeki w całej Europie, jednak wysokie wymagania co do jakości wody wpływają na zmniejszającą się liczebność gatunku. Chruściki to rząd owadów, który słynie z tego, że ich larwy żyjące w wodzie budują wymyślne schronienia. W Polsce występuje około 300 gatunków tych owadów.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Przyroda
Medycyna rodzinna
Ekologiczna żywność
Pierwiastki
Witaminy i suplementy
Aromaterapia