Pterozaury były świetnymi lotnikami
Dokładne badania szczątków pterozaura znalezionego w Chinach dowodzą, że zwierzęta te miały specjalną budowę skrzydeł, dzięki czemu były doskonałymi lotnikami. O odkryciu poinformował Reuters.
Pterozaury były pierwszymi łatającymi kręgowcami, dominującymi na niebie przez 150 milionów lat. Przez całe lata dominował pogląd, że zwierzęta te mogły jedynie szybować, wykorzystując różnice wysokości i prądy powietrza. Badania w ostatnich latach obalają ten pogląd, okazuje się, że wiele gatunków było zdolnych do aktywnego lotu i mogły wzbijać się w powietrze nawet z płaskiego terenu. Potwierdzają to ostatnie badania międzynarodowego zespołu naukowców, badającego skamieniałe szczątki pterozaura znalezionego w Chinach.
Według naukowców w skrzydłach pterozaurów występowały specjalne włókna, dzięki czemu zwierzęta te mogły bardzo precyzyjnie kontrolować ruchy skrzydeł. Ponadto futro pokrywające ciało tych zwierząt było zbudowane z włosów o specjalnej budowie, co umożliwiało tym latającym gadom lepszą kontrolę nad ciepłotą ciała. Według naukowców może to oznaczać, że przynajmniej część tych gadów była stałocieplna.
Budowa ciała pterozaura
Ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Cuda natury
Ciekawostki przyrodnicze
Przyroda
Ciekawostki przyrodnicze