Sklonowano wielbłąda
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Sklonowano wielbłąda

Sklonowano wielbłąda

Pierwszego w świecie wielbłąda sklonowano w laboratorium arabskiego emiratu Dubai. Jak poinformował przedstawiciel Ośrodka Naukowo-Badawczego Reprodukcji Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dromedar czuje się dobrze.

To duży postęp w naszym programie badawczym; stwarza możliwość zachowaniu genomu dromedarów. Są one cenione jako dostarczyciele mleka i uczestniczą w tradycyjnych wyścigach wielbłądów – powiedział dyrektor Ośrodka Lulu Skidmor. Sklonowanie wielbłąda zajęło pięć lat wytężonej pracy. Wielbłądziątko nazwano Injaz, co w przekładzie znaczy „Realizacja”. Wielbłąd jednogarbny (dromedar) – często mylnie, potocznie nazywany dromaderem osiąga do 2 m wysokości w kłębie i do 3 m długości ciała. Masa dorosłego zwierzęcia może wynosić 600 kg, a długość życia nawet 40 lat.

W 1998 roku Ośrodek zdołał także skrzyżować dromadera z lamą, dzięki czemu na świat przyszła „Cama”. Zwierzę te ma krótkie uszy i długi ogon, jak u ojca-wielbłąda oraz rozdwojone kopyta po matce z Ameryki Południowej.  Próby zapłodnienia samicy dromadera przez samca lamy zakończyły się jednak niepowodzeniem. Warto przy okazji wspomnieć , że hybryda wielbłąda jednogarbnego z dwugarbnym (baktrian) nosi nazwę birtugan. Zwierzęta te dziedziczą siłę i rozmiary po dwugarbnym przodku a garb i łagodne usposobienie po jednogarbnym rodzicu. Są niekiedy hodowane w Afganistanie, Kazachstanie, a także w Rosji, Turcji i Iranie.

ekologia pl na podstawie PAP – Nauka w Polsce
4.9/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments