Czy mężczyznom podczas snu kurczą się jądra?
U samców chomików, które zapadają w sen kurczą się jądra – poinformowała dr Joanna Bagniewska, w wystąpieniu, które przyniosło jej zwycięstwo w trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab. Czy na śpiących mężczyzn może czyhać podobne zagrożenie?
„Ludzki organizm jest zaprogramowany do spania w nocy, ale skąd nasz organizm wie, że akurat jest noc. W naszych oczach są fotoreceptory, czyli komórki, które odróżniają światło od ciemności” − mówiła w finałowym wystąpieniu FameLab dr Joanna Bagniewska. Jeśli jest ciemno wysyłają sygnał do mieszczącej się w mózgu − szyszynki, która produkuje hormon zwany melatoniną. Płynie ona w naszej krwi i informuje poszczególne organy, że robi się ciemno i trzeba iść spać.
Badania pokazały jednak, że melatonina podana chomikom powoduje kurczenie ich jąder. Kilka lat temu ta mrożąca krew w żyłach wiadomość przedostała się do mediów i zasiała niemałą panikę wśród mężczyzn.
Chomiki karmione coraz większą ilością melatoniny otrzymują sygnał, że okresy ciemności stają się coraz dłuższe. To z kolei oznacza, że nadchodzi zima. Zimą − tłumaczyła dr Bagniewska − chomikom, podobnie jak innym zwierzętom, spowalnia się metabolizm. „Jest zimno i nie ma co jeść, więc można odciąć prąd organom, które nie są niezbędne, m.in. również jądrom. Zimą chomik ma w głowie przetrwanie, a nie amory. Czy mężczyznom grożą podobne skutki długiego snu?
Wyniki badań na zwierzętach niekoniecznie przekładają się na rezultaty u ludzi. Dlatego nie trzeba od razu wpadać w panikę, jeśli usłyszymy o zaskakujących czy niepokojących wynikach badań” − powiedziała PAP laureatka konkursu i dodała, że ludzie nie hibernują zimą, dlatego panowie nie mają się czego obawiać.
Dr Bagniewska wykłada ekologię i bioróżnorodność na Nottingham Trent University. Jako zwyciężczyni polskiej edycji FameLab, w czerwcu będzie reprezentowała nasz kraj w światowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.
Bardzo ciekawy wniosek:)